Strony

sobota, 2 listopada 2013

Domowi ulubieńcy - Nasz przyjaciel As.



KONSPEKT
 ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZYCH
              DLA GRUPY 3-, 4- LATKÓW     
           



TEMATYKA TYGODNIA: Domowi ulubieńcy.
TEMAT DNIA: Nasz przyjaciel As.
CELE OGÓLNE:

  • wzbogacenie wiadomości na temat zwierząt domowych (właściwa opieka, rola psa w życiu ludzi);
  • rozwijanie odpowiedzialności za zwierzęta;
  • kształcenie umiejętności wypowiadania się na określony temat.

CELE OPERACYJNE:
Dziecko:

  • wie, jak należy opiekować się zwierzętami;
  • wypowiada się na temat utworu;
  • wzbogaca swój słownik czynny o wyraz związane z tematem: kaganiec, smycz, obroża;
  • aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych;
  • prawidłowo ilustruje ruchem słyszaną piosenkę.

FORMY NAUCZANIA:

  • praca zbiorowa;
  • praca indywidualna;
  • praca grupowa.

METODY NAUCZANIA, UCZENIA SIĘ:

  • słowne: opowiadanie, rozmowa kierowana;
  • czynne: zabawa, zadań stawianych do wykonania;
  • oglądowe: pokaz, ilustracja.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Płyta CD z głosem psa; utwór D. Gellner Pudelek; sylwety postaci: troje dzieci, piesek; ilustracja pokoju: stół, kanapa, fotel, szafa; pies smutny, pies wesoły; kaganiec, smycz, obroża, koc; obrazki z różnymi przedmiotami: pożywienie dla psa, miska, koc, buda, grzebień, lalka, kwiat, kubek; płyta CD z utworem Nasz As; klocki o różnym kształcie i wielkości.




PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.      Zagadka słuchowa Piesek – słuchanie głosu psa z płyty CD.
2.      Prezentacja utworu D. Gellner Pudelek ilustrowanego sylwetami postaci:

Dzieci:                       Zgubił się pudelek. W domu rozpacz wielka!
                                    Szukajmy! Szukajmy pudelka!

Dziecko I:                 Może jest pod szafą? Albo pod kanapą?

Dziecko II:                Może schował się w łazience
                                   I nie wyjdzie stamtąd więcej?

Dziecko I:                 Pewnie pobiegł do sąsiadki
                                   Zanieść jej w prezencie kwiatki!

Dziecko II:                Czy go ktoś do worka schował?
                                   Jakiś złodziej lub bandyta?

Dziecko III:               Cicho! Cicho bądźcie ciszej!
                                   Bo ja ogłoszenie piszę!
                                   Że zaginął w tę niedzielę
                                   Ukochany nasz pudelek…

Dziecko I:                 To ja zaraz się pospieszę,
                                   Ogłoszenie gdzieś powieszę!
                                   Ale… czy to mi się śni?
                                   Chyba skrobie ktoś do drzwi!
                                   (słychać głos psa, wbiega pudelek)

Dzieci:                       To pudelek! Nasz pudelek!
                                    Taki czarny jak węgielek!
                                    Z jaką miną zawstydzoną…

Pudelek:                    Hau! Hau! Czy wpuścicie mnie do domu?
                                    Czy wpuścicie do mieszkania,
                                    Choć wyszedłem bez pytania?
                                    Bo ja byłem na spacerku…

Dzieci:                       Jak to? Bez nas? Oj pudelku!

3.      Rozmowa na temat treści utworu:
- Z jakiego powodu były zmartwione dzieci? (zaginął piesek – pudelek);
- Gdzie szukały pieska? (pod szafą, pod kanapą, itd.);
- Co się stało z pieskiem? (sam wyszedł z domu na spacer);
- Czy pieski mogą same wychodzić na spacer? (jeśli nie to dlaczego);
- O czym należy pamiętać wychodząc z domu na spacer? (nauczyciel pokazuje akcesoria potrzebne dla psa: kaganiec, smycz, obroża).
4.      Zabawa ruchowa rozwijająca umiejętność szybkiego reagowania Pieski na koc, pieski z koca – na hasło: Każdy piesek wskakuje na koc, wszystkie dzieci - pieski wskakują na koc, na hasło: Każdy piesek zeskakuje z koca, wszystkie dzieci zeskakują z niego, jeśli natomiast nauczyciel ominie słowo każdy dzieci nie robią nic.
5.      Smutny przyjaciel - umieszczenie na tablicy sylwety smutnego pieska; wymyślanie przez dzieci imienia dla czworonoga; wyszukiwanie wśród obrazków z różnymi przedmiotami, tych z których ucieszyłby się pies (pożywienie, miska, koc, buda); przypinanie obrazków obok smutnego psa; zamiana sylwety psa smutnego na sylwetę psa wesołego.
6.      Zabawa do piosenki Nasz As.


SŁOWA

RUCH

1.      Z nami biega, z nami skacze,
Z nami spędza całe dnie.
Zgadnij, czy to przedszkolaczek.
Może tak, a może nie.

2.      Ma na uszku czarny znaczek
I na grzbiecie łatki dwie.
Zgadnij, czy to przedszkolaczek.
Może tak, a może nie.

3.      Choć na czterech łapkach chodzi
I ma śmieszne imię As,
To żyjemy w wielkiej zgodzie,
Bo polubił wszystkich nas.

Dzieci podskokami poruszają się po sali.



Dzieci – pieski pokazują uszko i grzbiet.



Chodzenie na czworakach.

7.      Budowanie z klocków budy dla psa – praca w pięcioosobowych zespołach; próby łączenia klocków o różnym kształcie i wielkości.
                      

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz