SCENARIUSZ
ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO -
WYCHOWAWCZYCH
Z
OKAZJI DNI OTWARTYCH PRZEDSZKOLA
DLA GRUPY 3-, 4-, 5-
LATKÓW
TEMATYKA TYGODNIA:
Podróż do Krainy Bajek.
TEMAT DNIA: Królewna
Śnieżka i siedmiu krasnoludków.
CELE OGÓLNE:
- utrwalenie znajomości popularnych bajek dla dzieci;
- rozwijanie zainteresowania dzieci książką;
- uświadomienie zagrożeń świata zewnętrznego;
- odróżnianie dobra od zła;
- kierowanie się zasadą ograniczonego zaufania w stosunku do osób nieznajomych;
- rozwijanie sprawności manualnej – ćwiczenie motoryki małej.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- zna treść bajki Królewna Śnieżka;
- interesuje się książką;
- ilustruje piosenkę ruchem;
- uczestniczy w zabawach ruchowych z rówieśnikami;
- zgodnie współdziała w grupie;
- ozdabia czapkę krasnala według własnego pomysłu.
FORMY NAUCZANIA:
- praca zbiorowa;
- praca indywidualna.
METODY NAUCZANIA, UCZENIA SIĘ:
- słowne: opowiadanie, rozmowa, instruktaż, objaśnienie;
- czynne: zadań stawianych do wykonania;
- oglądowe: pokaz, ilustracja.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Dekoracja
sali: Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków; chusta animacyjna KLANZA,
piłeczka; kubki, woda niegazowana; bajka Królewna
Śnieżka; płyta CD z utworami muzycznymi; czapki z kolorowego technicznego
bloku, serduszka, klej, pompony, gumki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zabawa integracyjna na powitanie Gdy dobry humor masz.
2. Magiczny napój – dzieci
stają wokół magicznego dywanu (chusta animacyjna), który ma przenieść
uczestników zajęć do Krainy Baśni.
Nauczyciel mówi:
Posłuchajcie, jeśli chcemy przenieść
się do Krainy Baśni może nam w tym pomóc wypicie
czarodziejskiego napoju, pod warunkiem, że nie domieszamy do tego magicznego
napoju żadnych złych składników. (Rozdanie kubków z
wodą.)
Nauczyciel wypowiada
zaklęcie:
Garstka
fantazji, szczypta radości,
Niech
nasza grupa w bajce zagości.
Dzieci wraz z nauczycielem wypijają wodę i siadają na chuście animacyjnej.
3. Uważne
słuchanie bajki Królewna Śnieżka – udzielanie
odpowiedzi na pytania dotyczące treści utworu:
·
Jakie postacie występowały w bajce?
·
Z kim zostawała Śnieżka, kiedy
krasnoludki szły pracować do lasu?
·
Kto zapukał do drzwi domu, w którym
mieszkała Śnieżka?
·
Czym poczęstowała Śnieżkę zła królowa?
·
Czy Śnieżka powinna otwierać drzwi obcej
osobie i częstować się jabłkiem?
Morał
bajki: Pamiętajcie dzieci, nigdy pod żadnym pozorem nikomu
obcemu nie otwierajcie drzwi, jeśli zostaniecie sami w domu, i nie bierzcie
słodyczy od obcej osoby!
4. Zabawa
ruchowa z piosenką My jesteśmy
krasnoludki – improwizacja ruchowa utworu.
5. Zabawy
z chustą animacyjną Klanza:
· Spacer
z chustą – krasnoludki trzymają za uchwyty
naprężoną chustę; śpiewając Hej ho, hej
ho, do pracy by się szło… poruszają się po kole w prawą stronę.
· Piłeczka
– krasnoludki
muszą w taki sposób wachlować chustą, by znajdująca się na niej piłeczka wpadła
do otworu w samym jej środku.
· Stań
na kolorze – uczestnicy tańczą w rytm muzyki wokół
chusty; gdy muzyka umilknie stają na kolorze podanym przez prowadzącego.
· Składanie
–
zadaniem pracowitych krasnali jest złożenie chusty w odpowiedni kształt:
koło.
6. Praca
plastyczna Czapki krasnoludków – przyklejanie
pompona na czubku czapki oraz ozdabianie czapki serduszkami wyciętymi z
kolorowego papieru; wdrażanie do estetycznego wykonania pracy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz