KONSPEKT
ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZYCH
DLA GRUPY 3-, 4- LATKÓW
TEMAT TYGODNIA: Wiosenna łąka.
TEMAT DNIA: Jakie
zwierzęta spotkamy na łące?
CELE OGÓLNE:
- zapoznanie z wyglądem oraz nazwami zwierząt mieszkających na łące;
- rozwijanie umiejętności uważnego słuchania wiersza;
- rozwijanie poczucia rytmu i umiejętności wokalnych;
- rozwijanie sprawności manualnych.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- wymienia nazwy wybranych zwierząt zamieszkujących łąkę;
- uważnie słucha wiersza i wypowiada się na temat jego treści;
- rytmicznie klaszcze, gra na wybranych instrumentach perkusyjnych i próbuje śpiewać piosenkę;
- aktywnie uczestniczy w proponowanych zabawach;
- wykonuje motyla wykorzystując klamerki do bielizny.
FORMY NAUCZANIA:
- praca zbiorowa;
- praca indywidualna.
METODY NAUCZANIA, UCZENIA SIĘ:
- słowne: rozmowa, recytacja wierszy;
- czynne: zadań stawianych dzieciom do wykonania, samodzielnych doświadczeń; taniec;
- oglądowe: pokaz, ilustracja.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Ilustracja łąki, wiersz I. Salach Łąka, zagadki, obrazki: biedronka, żaba, pszczoła, mrówka, motyl, ślimak; po dwa
emblematy owadów: bąki, chrabąszcza, komary, świerszcze; po dwa instrumenty
perkusyjne: marakasy, trójkąty, bębenki, pałeczki; płyta CD; plastelina,
spinacze do bielizny, wycięte z kolorowego papieru skrzydła motyla.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zabawa ruchowa do utworu muzycznego Pszczółka:
Ustawienie:
dzieci na obwodzie koła; kucają.
SŁOWA
|
RUCH
|
1. Promień słońca budzi
mnie,
Potem w rosie kąpię
się.
Wkładam piękny strój
w paseczki
Idealny dla
pszczółeczki.
Bzz bzz bzz rozlega się,
Skrzydełka niosą mnie.
Pszczółkę radość
wręcz rozpiera,
Kiedy z kwiatów
nektar zbiera,
Będzie z niego pyszny
miód,
Nie na darmo był ten
trud.
Bzz bzz bzz rozlega się,
Skrzydełka niosą mnie.
Choć pszczółeczki
małe są,
Wszystkim piękny
uśmiech ślą.
Przez dzień cały się
krzątają,
Tę piosenkę wam
śpiewają.
Bzz bzz bzz rozlega się,
Skrzydełka niosą mnie.
|
Powolne wstawanie i podnoszenie rąk w górę, budzenie się.
Obrót dookoła własnej osi.
Naśladowanie czynności ubierania się.
Ukłon.
Bieg małymi kroczkami, ręce naśladują małe skrzydełka. Lecą pszczółki.
Przeciąganie się.
Młynek rękami.
Głaskanie po brzuszku.
Grożenie palcem.
Lecą pszczółki.
Powolne kucanie.
Szybkie wstanie i wyciągnięcie rąk do przodu.
Naśladowanie sprzątania, zamiatania.
Lecą pszczółki.
|
2. Uważne słuchanie wiersza I. Salach Łąka:
Łąka tylu ma mieszkańców
Zwierząt, roślin kolorowych.
Tu motylek, a tam pszczółka,
Tutaj kwiatek-O! Różowy!
Z kopca wyszedł krecik mały
Obok niego idzie mrówka
Na rumianku w krasnej sukni
Przycupnęła Boża Krówka.
Nad tą łąką kolorową
Bal wydały dziś motyle,
Zapraszają wszystkie dzieci
Więc zatańczmy z nimi chwilę.
Zwierząt, roślin kolorowych.
Tu motylek, a tam pszczółka,
Tutaj kwiatek-O! Różowy!
Z kopca wyszedł krecik mały
Obok niego idzie mrówka
Na rumianku w krasnej sukni
Przycupnęła Boża Krówka.
Nad tą łąką kolorową
Bal wydały dziś motyle,
Zapraszają wszystkie dzieci
Więc zatańczmy z nimi chwilę.
3. Rozmowa na temat utworu:
·
Co to jest łąka? (Łąka to miejsce, gdzie rosną głównie trawy, kwiaty. Jest mieszkaniem dla
zwierząt).
·
Jakie zwierzęta mieszkające na łące
wystąpiły w wierszu?
·
Jak wygląda Boża Krówka? Jak inną
nazwę nosi to zwierzątko?
·
Kto wydał bal nad łąką?
·
Kogo motyle zaprosiły na bal?
4. Rozwiązywanie zagadek słownych Na wiosennej łące - odgadywanie zagadek i wskazywanie obrazków, które są ich
rozwiązaniami; dodatkowe zadanie dla ucznia zdolnego: dopasowanie obrazków do
odpowiednich napisów znajdujących się na tablicy (tablica przedstawia wiosenną
łąkę); podział nazw zwierząt na sylaby z klaskaniem; przeliczanie poznanych
mieszkańców łąki na wykonanej dekoracji.
Dźwigam dom na grzbiecie,
mam malutkie rogi,
chodzę bardzo wolno,
czasem w poprzek drogi.
(ślimak)
Mam skrzydełka delikatne
tak jak płatki kwiatów.
Lekko się unoszę nad łąką,
gdy tylko zaświeci słonko.
(motyl)
Skacząc po łące, szybko uciekam,
gdy dziób bociana ujrzę z daleka.
(żaba)
Nektar z kwiatów zbieram,
w słodki miód go zamieniam.
(pszczoła)
Błyszczą jej kropki
w promieniach słonka,
lata nad łąką,
a zwie się …
(biedronka)
Chociaż jestem bardzo mała,
pracuję wytrwale.
Nie niszcz mego domu,
szanuj moją pracę.
(mrówka)
5. Zabawa taneczna do piosenki Wiosenny bal:
Ustawienie: pary na
obwodzie koła.
Ruch: W czasie
melodii zwrotki dzieci trzymając się za ręce tańczą w małych kółeczkach; w trakcie refrenu, podczas
dwóch pierwszych wersów uderzają dłońmi
o uda, dwóch ostatnich klaszczą w swoje dłonie.
Gra na instrumentach:
Refren 1:
·
dwa
chrabąszcze - na marakasach;
·
dwa
bąki - na bębenkach.
Refren
2:
·
dwa
świerszcze - na trójkątach;
·
dwa
komary - na pałeczkach.
Refren
3:
·
gra
cała orkiestra.
Wiosenny bal
Na zielonej polanie
Dziś wiosenny bal.
Do tańca grają grube
bąki
I chrabąszcze dwa:
Ref.: Dili, dili, dili, dili,
I chrabąszcze dwa.
Oj, dili, dili, dili,
dili,
Dili, dili, da!
Na zielonej polanie
Dziś wiosenny bal.
Do tańca grają chude
świerszcze
I komary dwa:
Ref.: Dili, dili, dili,
dili,
I komary dwa.
Oj, dili, dili, dili,
dili,
Dili, dili, da!
Na zielonej polanie
Dziś wiosenny bal.
Wesoło tańczy Pszczółka
Maja,
A orkiestra gra:
Ref.: Dili, dili, dili,
dili,
A orkiestra gra.
Oj, dili, dili, dili,
dili,
Dili, dili, da!
6. Praca plastyczna Kolorowy motyl - wykonanie motyla ze spinacza do bielizny: spięcie
skrzydeł wyciętych z kolorowego bloku klamerką do bielizny; ozdabianie skrzydeł
motyla według inwencji twórczej dzieci kulkami z
plasteliny.
7. Improwizacja ruchowa do utworu Leć motylku wysoko - taniec dzieci z
własnoręcznie wykonanymi motylami; wystawa prac.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz