Strony

sobota, 2 listopada 2013

Wiosna idzie przez świat - Gramy w zielone (Obchody Pierwszego Dnia Wiosny).



KONSPEKT 
ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZYCH       
                 DLA GRUPY 3-, 4- LATKÓW                                                                                                                                                                                                                                           
TEMATYKA TYGODNIA: Wiosna idzie przez świat.
TEMAT DNIA: Gramy w zielone - Obchody Pierwszego Dnia Wiosny.
CELE OGÓLNE:

  • rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat;
  • zapoznanie ze sposobem tworzenia barwy zielonej z wykorzystaniem farb niebieskiej i żółtej;
  • rozwijanie sprawności manualnych;
  • zapoznanie ze staropolskim zwyczajem Topienia Marzanny.

CELE OPERACYJNE:
Dziecko:

  • uważnie słucha wiersza i wypowiada się na jego temat;
  • prawidłowo tworzy barwę zieloną w wyniku połączenia dwóch barw podstawowych: niebieskiej i żółtej;
  • sprawnie posługuje się pędzlem;
  • wykonuje formę przestrzenną według wzoru;
  • wie, co symbolizuje obrzęd Topienia Marzanny.

FORMY NAUCZANIA:

  • praca zbiorowa;
  • praca indywidualna.

METODY NAUCZANIA, UCZENIA SIĘ:

  • słowne: pogadanka; recytacja wierszy;
  • czynne: zadań stawianych do wykonania; zabawowa, samodzielnych doświadczeń;
  • oglądowe: ilustracja, pokaz.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Sznurek; niebieska i żółta farba, pędzle, papierowe talerzyki, elementy żabki wycięte z kolorowego papieru; kukła Marzanny.



PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.      Powitanie zabawą integracyjną Wiosenna iskierka przyjaźni.
2.  Zabawa dydaktyczna Co jest zielone? - dzieci podają przykłady roślin, zwierząt występujących w kolorze zielonym kojarzących się z wiosną, wykorzystując rymowankę:
Grasz w zielone? Gram!
Masz zielone? Mam! 
3.      Słuchanie wiersza W. Broniewskiego Gramy w zielone recytowanego przez nauczyciela z wykorzystaniem sylwet bociana, żabki i niezapominajek:

„Proszę o zielone!”
zaklekotał bociek
do zielonej żabki,
co siedziała w błocie.

Ale mądra żabka
Prędko myk! Pod wodę:
„Miłe mi, bocianie,
moje życie młode”.

Rosły w wodzie modre
niezapominajki,
i boćkowi rzekły:
„Znamy takie bajki”

Chciałbyś żabkę połknąć,
lecz się obejdź smakiem:
żabka gra w zielone
z młodym tatarakiem”.

4. Wyjaśnienie niezrozumiałych słów: obejdź się smakiem, myk pod wodę, modre niezapominajki; rozmowa na temat utworu:
·        O co bocian prosił żabkę?
·        Gdzie schowała się żabka?
·        Jak nazywały się kwiatki, które rosły w błocie?
·        Dlaczego żabka uciekła przed bocianem?
·        Z kim grała w zielone?
·        Jakie rośliny i zwierzęta z utworu kojarzą nam się z wiosną?
5.      Zabawa ruchowa rozwijająca szybką reakcję na sygnał Przestraszone żabki - na dywanie ułożony ze sznurka staw; dzieci - żabki w przysiadzie skaczą dookoła stawu; na hasło Idzie bocian - wskakują do stawu; hasło Nie ma bociana jest sygnałem do ponownego ruchu.
6.      Praca plastyczna Żabka – wykonanie sylwety żaby z papierowych talerzyków; tworzenie koloru zielonego z wykorzystaniem farb niebieskiej i żółtej; zamalowywanie talerzyka powstałym kolorem; nalepianie elementów w całość; wystawa prac.
7.      Powitanie Wiosny - zapoznanie z tradycją topienia Marzanny; poszukiwanie pierwszych oznak wiosny podczas spaceru na pobliskim osiedlu.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz