SCENARIUSZ
ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO -
WYCHOWAWCZYCH
Z OKAZJI DNI OTWARTYCH RZEDSZKOLA
DLA GRUPY 3-, 4-, 5-
LATKÓW
TEMATYKA TYGODNIA:
Podróż do Krainy Bajek.
TEMAT DNIA: Spotkanie
z Czerwonym Kapturkiem.
CELE OGÓLNE:
- zapoznanie z treścią bajki O Czerwonym Kapturku oraz jej morałem;
- rozwijanie zainteresowania dzieci książką;
- odróżnianie dobra od zła;
- rozwijanie sprawności manualnej - ćwiczenie motoryki małej;
- wdrażanie do estetycznego wykonania pracy plastycznej.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- zna treść bajki;
- umie ocenić postępowanie bohaterów;
- rozumie, że nie należy ufać obcym;
- rozumie, że nie należy przekazywać nieznajomym określonych informacji, np. adresu zamieszkania;
- wykonuje pracę plastyczną – kukiełki; dba o porządek w miejscu pracy;
- odgrywa krótkie scenki dramowe.
FORMY NAUCZANIA:
- praca zbiorowa;
- praca indywidualna;
- praca grupowa.
METODY NAUCZANIA, UCZENIA SIĘ:
- słowne: opowiadanie, instruktaż, objaśnienie;
- czynne: zadań stawianych do wykonania;
- oglądowe: pokaz, ilustracja.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Trzy koszyki, czerwona pelerynka i spódniczka;
dwie listy z produktami (z
obrazkami), które powinny znaleźć się w koszyku Czerwonego Kapturka oraz ich
powiększone ilustracje; kredki, wykałaczki, klej, sylwety Czerwonego Kapturka,
wilka, Babci, Leśniczego.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.
Nauczyciel
odkrywa przykryte chustą rzeczy: koszyczek, czerwona czapeczka, pelerynka.
Zadaje pytania naprowadzające dzieci celem uzyskania odpowiedzi: Będziemy dziś rozmawiać o Czerwonym
Kapturku.
2.
Wysłuchanie
treści bajki Czerwony Kapturek opowiadanej
przez nauczyciela połączone z pokazem ilustracji.
3.
Zabawa
integracyjna Pomóż Czerwonemu Kapturkowi:
Nauczyciel mówi:
Czerwony Kapturek (wskazuje dziewczynkę przebraną
za Czerwonego Kapturka) jest nieco roztargniony i nie pamięta, gdzie położył to
wszystko, co powinien zanieść babci. Każda z dwóch drużyn dostanie pusty koszyk i listę zawierającą
wykaz tego wszystkiego, co powinno się znaleźć w koszyku. Wygrywa
drużyna, która zbierze wszystkie elementy i jako pierwsza przekaże koszyczek
Czerwonemu Kapturkowi.
4.
Zabawa
ruchowa Czerwony Kapturku, uciekaj – troje
dzieci (wilk) trzymają się za ręce; w trakcie trwania jednej piosenki muszą
złapać jak najwięcej uczestników zabawy, czyli Czerwonych Kapturków.
5.
Praca
plastyczna – wykonanie kukiełek na pręciku przedstawiających postacie z bajki:
Czerwony Kapturek, Babcia, Leśniczy, wilk.
6.
Wykonanie
krótkich scenek z użyciem własnoręcznie wykonanych kukiełek.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz