piątek, 1 listopada 2013

Płynie, cieknie, kapie... Kto ją złapie? - Kolory w kropli wody.



KONSPEKT 
ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZYCH 
DLA GRUPY 4-, 5- LATKÓW


TEMATYKA TYGODNIA: Płynie, cieknie, kapie… Kto ją złapie?
TEMAT DNIA: Kolory w kropli wody.
CELE OGÓLNE:
  • Rozwijanie sprawności ruchowej.
  • Poznanie właściwości wody, tj. kolor, smak, kształt.
  • Rozwijanie zainteresowań badawczych dziecka, kształtowanie postawy zaciekawienia otaczającym światem.
  • Rozwijanie myślenia przyczynowo - skutkowego.
  • Zapoznanie z nową techniką plastyczną.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
  • Prawidłowo wykonuje ćwiczenia gimnastyczne z użyciem plastikowej butelki z wodą.
  • Określa kształt, kolor, smak wody.
  • Wykonuje czynności badawcze zgodnie z instrukcją nauczyciela.
  • Omawia wyniki wspólnie przeprowadzonych doświadczeń i wyciąga wnioski.
  • Tworzy pracę plastyczną poprzez rozdmuchiwanie na kartce kropel zabarwionej wody.
FORMY NAUCZANIA:
  • praca zbiorowa;
  • praca indywidualna.
METODY NAUCZANIA, UCZENIA SIĘ:
  • słowne: pogadanka, rozmowa;
  • czynne: zadań stawianych do wykonania, eksperymentu;
  • oglądowe: pokaz.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Plastikowe butelki z wodą, płyta z nagraniem piosenki Solo z parasolem, melodią staccato, legato; parasole dla pary, magnetofon; pojemniki z wodą,   pojemnik z mlekiem, kasza manna, pieprz czarny ziarnisty, atrament, pojemniki     z ciepłą i zimną wodą, farby w różnych kolorach, pędzle, kartki z bloku technicznego dla każdego dziecka, słomki.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.      Zabawy ruchowe z plastikowymi butelkami:

a)      Marsz z butelkami w dłoni wokół koła.
b)     Koszykarze - dzieci stoją w małym rozkroku, przekładają butelki na przemian pod kolanami, raz prawym, raz lewym, tworząc ósemkę; pomiędzy seriami dzieci wykonują ćwiczenia oddechowe: wdech z równoczesnym uniesieniem rąk w górę, wydech z jednoczesnym opuszczaniem rąk.
c)     Wałkujemy ciasto - siad klęczny, butelka przed kolanami; dzieci trzymają dłonie na butelce, przesuwanie butelki w przód i przesuwanie jej do kolan.
d)     Karuzela - dzieci w siadzie skrzyżnym przetaczają butelkę wokół siebie starając się butelkę turlać dłońmi.
e)     Sprytne stopy - w siadzie podpartym dzieci starają się chwycić butelkę stopami i unieść ją do góry.
f)      Luneta - dzieci leżą na brzuchu, ręce oparte na łokciach, patrzą w lunetę raz prawym, raz lewym okiem.
g)     Wędrujące butelki - w leżeniu na brzuchu, dzieci z ramionami wyprostowanymi nad podłogą przetaczają butelkę z ręki do ręki, z jednoczesnym podniesieniem tułowia do góry.
h)     Winda - w leżeniu na plecach, ręce wyprostowane wzdłuż tułowia trzymają butelkę, przenoszenie rąk za głowę z równoczesnym wdechem nosem, następnie powrót do pozycji wyjściowej z jednoczesnym wydechem ustami.
i)       Marsz po kole na zakończenie ćwiczeń.

2.      Degustacja wody - uzupełnianie płynów po ćwiczeniach gimnastycznych; określanie zapachu wody, jej smaku.

3.      Badanie właściwości wody Jak wygląda woda?

a)      Pokaz pojemnika z wodą; nauczycielka wyjaśnia:
Pomimo, iż wydaje się, że woda jest z wyglądu jednolitą cieczą, to tak naprawdę składa się z malutkich cząsteczek - drobinek.
Następnie nauczycielka wpuszcza do pojemnika z wodą kilka kropel tuszu. Dzieci obserwują jak mieszają się one z wodą.
Drobinki tuszu umieszczają się pomiędzy drobinkami wody.
Dla lepszego zrozumienia zaistniałego zjawiska do słoika wsypujemy ziarna czarnego pieprzu, potrząsamy słoikiem.
Cząsteczki wody są podobne do kuleczek pieprzu, ale są znacznie mniejsze, niedostrzegalne gołym okiem.
Następnie do słoika z pieprzem dosypujemy kaszę mannę. Nauczycielka porównuje ziarenka kaszy do cząsteczek atramentu. Potrząsamy słoikiem w celu wymieszania znajdujących się w środku ziaren.
Ziarenka kaszy wpadają pomiędzy ziarna pieprzu podobnie jak cząsteczki tuszu między cząsteczki wody. Czyli ziarna kaszy wypełniają wolne przestrzenie między ziarenkami pieprzu. Podobnie jest z cząsteczkami atramentu i wodą - drobinki atramentu wypełniają puste przestrzenie pomiędzy cząsteczkami wody.
b)     Badanie koloru wody - sprawdzanie przezroczystości wody w porównaniu z mlekiem.

4.      Zabawa muzyczno - ruchowa Wiolonczela z użyciem plastikowych butelek z wodą - podczas staccato (dźwięki skaczące) dzieci uderzają butelką o dłoń nad głową, gdy muzyka przejdzie do legato (dźwięki połączone płynące), butelka zamienia się w smyczek.

5.      Solo z parasolem - śpiew i wykonanie układu tanecznego do piosenki Solo z parasolem  z wykorzystaniem rekwizytów - parasoli.

Tekst piosenki

Układ taneczny


Mogę solo z parasolem
Albo z Wami tańczyć dziś.
Kiedy chmura tak wysoko,
A w kałuży płynie liść.

Chlapie,
chlapie
woda,
Nic nam
dziś nie
szkoda.
Taka właśnie moda,

Woda, woda, woda, woda, woda. x2



Ale mokry przyszedł czas,
Więc parasol chroni nas.
Z saksofonu zamiast nut,
Płynie strumień, srebrny cud.

Chlapie,  
chlapie
woda,
Nic nam
dziś nie
szkoda.
Taka właśnie moda,

Woda, woda, woda, woda, woda. x2
Ustawienie w kole.

Pokazujemy parasol.
Pokazujemy widzów.
Pokazujemy chmury.
Pokazujemy spadający deszczyk.

2 x klepiemy o swoje ramiona.
2 x klepiemy o swoje kolana.
2 x klepiemy o swój parasol.
2 x klepiemy o swoje kolana.
2 x klepiemy o swoje ramiona.
Podnosimy ręce do pozycji Y.
Wymachując rękoma obracamy się wokół własnej osi.
Obrót wokół własnej osi.

Na przygrywkę dzieci podnoszą parasol.

Idziemy w kole z parasolką para za parą.

Trzymając parasol robimy koło.
Opuszczamy parasol na podłogę.

2 x klepiemy o swoje ramiona.
2 x klepiemy o swoje kolana.
2 x klepiemy o swój parasol.
2 x klepiemy o swoje kolana.
2 x klepiemy o swoje ramiona.
Podnosimy ręce do pozycji Y.
Wymachując rękoma obracamy się wokół własnej osi.
Obrót wokół własnej osi.

Dzieci chowają się pod parasolami. Kończymy taniec pokazując wymyśloną przez dzieci figurę.

6.      Zabawa badawcza Co cieplejsze - to pierwsze - barwienie ciepłej i zimnej wody atramentem; wyciąganie wniosków: w ciepłej wodzie woda zabarwia się szybciej.

7.      Zabawa dydaktyczna Barwienie wody - barwienie wody różnokolorowymi farbami; ustawianie butelek wody w kolejności od najsłabiej zabarwionej do najbardziej intensywnej barwy.

8.      Praca plastyczna Wesołe stworki - rozdmuchiwanie kropelek kolorowej wody na kartce papieru, nalepianie ruchomych oczu, rysowanie stworkowi wesołej miny; wypowiedzi na temat powstałych prac.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz