sobota, 2 listopada 2013

Wiosenna łąka - Jakie zwierzęta spotkamy na łące?



KONSPEKT 
ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZYCH   
 DLA GRUPY 3-, 4- LATKÓW   

TEMAT TYGODNIA: Wiosenna łąka.
TEMAT DNIA: Jakie zwierzęta spotkamy na łące?
CELE OGÓLNE:

  • zapoznanie z wyglądem oraz nazwami zwierząt mieszkających na łące;
  • rozwijanie umiejętności uważnego słuchania wiersza;
  • rozwijanie poczucia rytmu i umiejętności wokalnych;
  • rozwijanie sprawności manualnych. 

CELE OPERACYJNE:
Dziecko:

  • wymienia nazwy wybranych zwierząt zamieszkujących łąkę;
  • uważnie słucha wiersza i wypowiada się na temat jego treści;
  • rytmicznie klaszcze, gra na wybranych instrumentach perkusyjnych i próbuje śpiewać piosenkę;
  • aktywnie uczestniczy w proponowanych zabawach;
  • wykonuje motyla wykorzystując klamerki do bielizny.

FORMY NAUCZANIA:

  • praca zbiorowa;
  • praca indywidualna.

METODY NAUCZANIA, UCZENIA SIĘ:

  • słowne: rozmowa, recytacja wierszy;
  • czynne: zadań stawianych dzieciom do wykonania, samodzielnych doświadczeń; taniec;
  • oglądowe: pokaz, ilustracja.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Ilustracja łąki, wiersz I. Salach Łąka, zagadki, obrazki: biedronka, żaba, pszczoła, mrówka, motyl, ślimak; po dwa emblematy owadów: bąki, chrabąszcza, komary, świerszcze; po dwa instrumenty perkusyjne: marakasy, trójkąty, bębenki, pałeczki; płyta CD; plastelina, spinacze do bielizny, wycięte z kolorowego papieru skrzydła motyla.



PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.      Zabawa ruchowa do utworu muzycznego Pszczółka:
            Ustawienie: dzieci na obwodzie koła; kucają.

SŁOWA
RUCH
1. Promień słońca budzi mnie,

Potem w rosie kąpię się.
Wkładam piękny strój w paseczki
Idealny dla pszczółeczki.

Bzz bzz bzz rozlega się,
Skrzydełka niosą mnie.

Pszczółkę radość wręcz rozpiera,
Kiedy z kwiatów nektar zbiera,
Będzie z niego pyszny miód,
Nie na darmo był ten trud.

Bzz bzz bzz rozlega się,
Skrzydełka niosą mnie.

Choć pszczółeczki małe są,
Wszystkim piękny uśmiech ślą.

Przez dzień cały się krzątają,
Tę piosenkę wam śpiewają.

Bzz bzz bzz rozlega się,
Skrzydełka niosą mnie.
Powolne wstawanie i podnoszenie rąk w górę, budzenie się.
Obrót dookoła własnej osi.
Naśladowanie czynności ubierania się.
Ukłon.

Bieg małymi kroczkami, ręce naśladują małe skrzydełka. Lecą pszczółki.

Przeciąganie się.
Młynek rękami.
Głaskanie po brzuszku.
Grożenie palcem.

Lecą pszczółki.


Powolne kucanie.
Szybkie wstanie i wyciągnięcie rąk do przodu.
Naśladowanie sprzątania, zamiatania.


Lecą pszczółki.

2.      Uważne słuchanie wiersza I. Salach Łąka:

Łąka tylu ma mieszkańców
Zwierząt, roślin kolorowych.
Tu motylek, a tam pszczółka,
Tutaj kwiatek-O! Różowy!   

Z kopca wyszedł krecik mały
Obok niego idzie mrówka
Na rumianku w krasnej sukni
Przycupnęła Boża Krówka.

Nad tą łąką kolorową
Bal wydały dziś motyle,
Zapraszają wszystkie dzieci
Więc zatańczmy z nimi chwilę.

3.      Rozmowa na temat utworu:
·        Co to jest łąka? (Łąka to miejsce, gdzie rosną głównie trawy, kwiaty. Jest mieszkaniem dla zwierząt).
·        Jakie zwierzęta mieszkające na łące wystąpiły w wierszu?
·        Jak wygląda Boża Krówka? Jak inną nazwę nosi to zwierzątko?
·        Kto wydał bal nad łąką?
·        Kogo motyle zaprosiły na bal?

4.      Rozwiązywanie zagadek słownych Na wiosennej łące - odgadywanie zagadek i wskazywanie obrazków, które są ich rozwiązaniami; dodatkowe zadanie dla ucznia zdolnego: dopasowanie obrazków do odpowiednich napisów znajdujących się na tablicy (tablica przedstawia wiosenną łąkę); podział nazw zwierząt na sylaby z klaskaniem; przeliczanie poznanych mieszkańców łąki na wykonanej dekoracji.
Dźwigam dom na grzbiecie,
mam malutkie rogi,
chodzę bardzo wolno,
czasem w poprzek drogi.
                         (ślimak)

Mam skrzydełka delikatne
tak jak płatki kwiatów.
Lekko się unoszę nad łąką,
gdy tylko zaświeci słonko.
                        (motyl)

Skacząc po łące, szybko uciekam,
gdy dziób bociana ujrzę z daleka.
                         (żaba)

Nektar z kwiatów zbieram,
w słodki miód go zamieniam.
                              (pszczoła)

Błyszczą jej kropki
w promieniach słonka,
lata nad łąką,
a zwie się …
                                   (biedronka)

Chociaż jestem bardzo mała,
pracuję wytrwale.
Nie niszcz mego domu,
szanuj moją pracę.
                               (mrówka)
5.       Zabawa taneczna do piosenki Wiosenny bal:

Ustawienie: pary na obwodzie koła.
           
            Ruch: W czasie melodii zwrotki dzieci trzymając się za ręce tańczą w małych          kółeczkach; w trakcie refrenu, podczas dwóch pierwszych wersów uderzają    dłońmi o uda, dwóch ostatnich klaszczą w swoje dłonie.
           
            Gra na instrumentach:
            Refren 1:
·        dwa chrabąszcze - na marakasach;
·        dwa bąki - na bębenkach.
            Refren 2:
·        dwa świerszcze - na trójkątach;
·        dwa komary - na pałeczkach.  
            Refren 3:
·        gra cała orkiestra.

Wiosenny bal

Na zielonej polanie
Dziś wiosenny bal.
Do tańca grają grube bąki
I chrabąszcze dwa:

Ref.: Dili, dili, dili, dili,
I chrabąszcze dwa.
Oj, dili, dili, dili, dili,
Dili, dili, da!

Na zielonej polanie
Dziś wiosenny bal.
Do tańca grają chude świerszcze
I komary dwa:

Ref.: Dili, dili, dili, dili,
I komary dwa.
Oj, dili, dili, dili, dili,
Dili, dili, da!

Na zielonej polanie
Dziś wiosenny bal.
Wesoło tańczy Pszczółka Maja,
A orkiestra gra:

Ref.: Dili, dili, dili, dili,
A orkiestra gra.
Oj, dili, dili, dili, dili,
Dili, dili, da!

6.      Praca plastyczna Kolorowy motyl - wykonanie motyla ze spinacza do bielizny: spięcie skrzydeł wyciętych z kolorowego bloku klamerką do bielizny; ozdabianie skrzydeł motyla według inwencji twórczej dzieci kulkami z plasteliny.

7.      Improwizacja ruchowa do utworu Leć motylku wysoko - taniec dzieci z własnoręcznie wykonanymi motylami; wystawa prac.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz