KONSPEKT
ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO -
WYCHOWAWCZYCH
DLA
GRUPY 3-, 4- , 5- LATKÓW
W RAMACH PROGRAMU KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY
TEMATYKA TYGODNIA:
Jesteśmy samodzielni w kuchni.
TEMAT DNIA: Dzień
marchewki.
CELE OGÓLNE:
- przypomnienie nazw warzyw;
- zapoznanie z pochodzeniem, odmianami oraz walorami odżywczymi marchwi;
- wdrażanie do aktywnego uczestnictwa w zabawach w gronie rówieśników;
- zapoznanie z piosenką Marchewkowe urodziny;
- ćwiczenie sprawności manualnych.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- zna nazwy warzyw;
- prawidłowo rozpoznaje marchew wśród innych warzyw;
- podaje nazwy potraw, jakie można przyrządzić z marchwi;
- wie, dlaczego marchew jest zdrowym warzywem;
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych;
- uważnie słucha utworu muzycznego;
- prawidłowo wykonuje ćwiczenia graficzne.
FORMY NAUCZANIA:
- praca zbiorowa;
- praca grupowa;
- praca indywidualna.
METODY NAUCZANIA, UCZENIA SIĘ:
- słowne: pogadanka, piosenka;
- czynne: zadań stawianych do wykonania; zabawowa, samodzielnych doświadczeń;
- oglądowe: ilustracja, pokaz.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Emblematy
warzyw, płyta CD, kredki, Karty pracy Marchewki,
Pomóż Kubusiowi odnaleźć drogę do marchewki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Nasze warzywa - oglądanie
emblematów warzyw; nazywanie ich; przypomnienie, w jakiej postaci można je jeść
(surowe czy ugotowane).
Rozwiązanie
zagadki słownej:
Choć nie pomarańcza
lecz pomarańczowa.
Dobra gotowana
i pyszna surowa. (Marchew)
Wybór
rozwiązania wśród emblematów warzyw.
Wyjaśnienie,
iż dzisiejszego dnia w przedszkolu obchodzimy Dzień Marchewki.
2. Przedstawienie
informacji na temat marchewki:
Marchew
prawdopodobnie pochodzi z Chin (pokaz na globusie, gdzie znajduje się to państwo). Pojawiają się jej różne
odmiany. Dawniej popularna była nie tylko
pomarańczowa marchew, ale także biała, czerwona, żółta, a nawet fioletowa. Jednak obecnie na świecie
najbardziej znana jest marchew koloru pomarańczowego.
Marchew jest bardzo zdrowym warzywem, które zawiera dużo witamin i składników odżywczych, dzięki którym bardzo
dobrze wpływa na skórę, włosy
oraz wzrok. Dlatego istotne jest, aby w naszej diecie nie zabrakło tego niezwykłego warzywa.
Próba odpowiedzi na pytanie:
- W jakich daniach i przetworach spożywczych można spotkać marchewkę?
3. Ćwiczenie
graficzne Marchewki - odnalezienie
wśród warzyw dwóch marchewek, obrysowanie je kredką, następnie pokolorowanie
wszystkich warzyw.
4. Uważne
słuchanie piosenki Marchewkowe urodziny:
Na marchewki urodziny
Wszystkie zeszły się jarzyny.
Wszystkie zeszły się jarzyny.
A marchewka gości wita;
I o zdrowie grzecznie pyta.
I o zdrowie grzecznie pyta.
Kartofelek podskakuje,
Burak z rzepką już tańcuje.
Burak z rzepką już tańcuje.
Pan kartofel z krótką nóżką
Biegnie szybko za pietruszką.
Biegnie szybko za pietruszką.
Kalarepka w kącie stała
Ze zmartwienia aż pobladła.
Ze zmartwienia aż pobladła.
Tak się martwi, płacze szczerze,
Nikt do tańca jej nie bierze.
Nikt do tańca jej nie bierze.
Wtem pomidor nagle wpada,
Kalarepce ukłon składa.
Kalarepce ukłon składa.
Moja droga kalarepko
Tańczże ze mną, tańczże krzepko.
Tańczże ze mną, tańczże krzepko.
Wszystkie pary jarzynowe
Już do tańca są gotowe.
Już do tańca są gotowe.
Gra muzyka, to poleczka,
Wszyscy tańczą już w kółeczkach.
Wszyscy tańczą już w kółeczkach.
Rozmowa na temat utworu:
- Kto obchodził urodziny?
- Jakie warzywa pojawiły się na
uroczystości?
Nauka piosenki na pamięć metodą ze
słuchu. Wykonanie improwizacji ruchowej do piosenki.
5.
Ćwiczenie graficzne Pomóż Kubusiowi
odnaleźć drogę do marchewki.
6.
Zabawa integracyjna z muzyką Na
pożegnanie wszyscy razem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz