KONSPEKT
ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO -
WYCHOWAWCZYCH
DLA
GRUPY 3-, 4- LATKÓW
TEMATYKA TYGODNIA: Domowi
ulubieńcy.
TEMAT DNIA: Nasz
przyjaciel As.
CELE OGÓLNE:
- wzbogacenie wiadomości na temat zwierząt domowych (właściwa opieka, rola psa w życiu ludzi);
- rozwijanie odpowiedzialności za zwierzęta;
- kształcenie umiejętności wypowiadania się na określony temat.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- wie, jak należy opiekować się zwierzętami;
- wypowiada się na temat utworu;
- wzbogaca swój słownik czynny o wyraz związane z tematem: kaganiec, smycz, obroża;
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych;
- prawidłowo ilustruje ruchem słyszaną piosenkę.
FORMY NAUCZANIA:
- praca zbiorowa;
- praca indywidualna;
- praca grupowa.
METODY NAUCZANIA, UCZENIA SIĘ:
- słowne: opowiadanie, rozmowa kierowana;
- czynne: zabawa, zadań stawianych do wykonania;
- oglądowe: pokaz, ilustracja.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Płyta
CD z głosem psa; utwór D. Gellner Pudelek;
sylwety postaci: troje dzieci, piesek; ilustracja pokoju: stół, kanapa, fotel,
szafa; pies smutny, pies wesoły; kaganiec, smycz, obroża, koc; obrazki z
różnymi przedmiotami: pożywienie dla psa, miska, koc, buda, grzebień, lalka,
kwiat, kubek; płyta CD z utworem Nasz As;
klocki o różnym kształcie i wielkości.
PRZEBIEG
ZAJĘĆ:
1. Zagadka
słuchowa Piesek – słuchanie głosu psa
z płyty CD.
2. Prezentacja
utworu D. Gellner Pudelek ilustrowanego
sylwetami postaci:
Dzieci:
Zgubił się pudelek.
W domu rozpacz wielka!
Szukajmy!
Szukajmy pudelka!
Dziecko
I: Może jest pod szafą? Albo pod
kanapą?
Dziecko
II:
Może
schował się w łazience
I nie wyjdzie stamtąd więcej?
Dziecko
I:
Pewnie pobiegł do sąsiadki
Zanieść jej w prezencie kwiatki!
Dziecko
II:
Czy
go ktoś do worka schował?
Jakiś złodziej lub bandyta?
Dziecko
III:
Cicho!
Cicho bądźcie ciszej!
Bo ja ogłoszenie piszę!
Że zaginął w tę niedzielę
Ukochany nasz pudelek…
Dziecko
I:
To ja zaraz się pospieszę,
Ogłoszenie gdzieś powieszę!
Ale… czy to mi się śni?
Chyba skrobie ktoś do drzwi!
(słychać głos psa,
wbiega pudelek)
Dzieci:
To pudelek! Nasz
pudelek!
Taki
czarny jak węgielek!
Z
jaką miną zawstydzoną…
Pudelek:
Hau! Hau! Czy wpuścicie
mnie do domu?
Czy
wpuścicie do mieszkania,
Choć
wyszedłem bez pytania?
Bo
ja byłem na spacerku…
Dzieci:
Jak to? Bez nas? Oj
pudelku!
3. Rozmowa
na temat treści utworu:
- Z jakiego powodu były
zmartwione dzieci? (zaginął piesek –
pudelek);
- Gdzie szukały pieska?
(pod szafą, pod kanapą, itd.);
- Co się stało z
pieskiem? (sam wyszedł z domu na spacer);
- Czy pieski mogą same
wychodzić na spacer? (jeśli nie to
dlaczego);
- O czym należy
pamiętać wychodząc z domu na spacer? (nauczyciel
pokazuje akcesoria potrzebne dla psa: kaganiec, smycz, obroża).
4. Zabawa
ruchowa rozwijająca umiejętność szybkiego reagowania Pieski na koc, pieski z koca – na hasło: Każdy piesek wskakuje na koc, wszystkie dzieci - pieski wskakują na koc, na hasło: Każdy piesek zeskakuje z koca, wszystkie
dzieci zeskakują z niego, jeśli natomiast nauczyciel ominie słowo każdy dzieci nie robią nic.
5. Smutny przyjaciel - umieszczenie
na tablicy sylwety smutnego pieska; wymyślanie przez dzieci imienia dla
czworonoga; wyszukiwanie wśród obrazków z różnymi przedmiotami, tych z których
ucieszyłby się pies (pożywienie, miska, koc, buda); przypinanie obrazków obok
smutnego psa; zamiana sylwety psa smutnego na sylwetę psa wesołego.
6. Zabawa
do piosenki Nasz As.
SŁOWA
|
RUCH
|
1.
Z nami biega, z nami skacze,
Z
nami spędza całe dnie.
Zgadnij,
czy to przedszkolaczek.
Może
tak, a może nie.
2.
Ma na uszku czarny znaczek
I
na grzbiecie łatki dwie.
Zgadnij,
czy to przedszkolaczek.
Może
tak, a może nie.
3.
Choć na czterech łapkach chodzi
I
ma śmieszne imię As,
To
żyjemy w wielkiej zgodzie,
Bo
polubił wszystkich nas.
|
Dzieci
podskokami poruszają się po sali.
Dzieci
– pieski pokazują uszko i grzbiet.
Chodzenie
na czworakach.
|
7. Budowanie
z klocków budy dla psa – praca w pięcioosobowych zespołach; próby łączenia
klocków o różnym kształcie i wielkości.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz