sobota, 2 listopada 2013

Podróż do Krainy Bajek - Spotkanie z Księżniczką.



SCENARIUSZ
 ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZYCH
         Z OKAZJI DNI OTWARTYCH PRZEDSZKOLA      
                                  DLA GRUPY 3 LATKÓW                             
                                                   


TEMATYKA TYGODNIA: Podróż do Krainy Bajek.
TEMAT DNIA: Spotkanie z Księżniczką.
CELE OGÓLNE:

  • utrwalenie znajomości popularnych bajek dla dzieci (Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków);
  • rozwijanie zainteresowań dzieci książką;
  • wdrażanie do uważnego słuchania i czekania na swoją kolej.

CELE OPERACYJNE:
Dziecko:

  • wymienia kilku bohaterów znanych bajek;
  • rozpoznaje wybrane bajki na obrazku i przyporządkowuje im bohaterów;
  • poprawnie rozwiązuje zadania dotyczące poznanych bajek;
  • wypełnia barwą obrazek konturowy.

FORMY NAUCZANIA:

  • praca zbiorowa;
  • praca indywidualna.

METODY NAUCZANIA, UCZENIA SIĘ:

  • słowne: opowiadanie, instruktaż, objaśnienie;
  •  czynne: zadań stawianych do wykonania;
  • oglądowe: pokaz, ilustracja.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Postać Królewny Śnieżki; kuferek; sylwety bohaterów baśni oraz obrazki przedstawiające sceny z bajek: Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Królewna Śnieżka i siedmiu Krasnoludków, Kopciuszek, wesołe i smutne minki, koperty z zadaniami do wykonania; kolorowanki, kredki; płyta CD, magnetofon.


PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.      Podróż do Krainy Bajek przy muzyce Le Bastringlo – dzieci tworzą pociąg i poruszają się za nauczycielem do muzyki; po skończonym utworze muzycznym nauczyciel mówi:

Witam Was wszystkich w Krainie Bajek. Czy wiecie, jakie postacie z bajek mogą mieszkać w tej krainie? Z jakich bajek pochodzą Ci bohaterowie?

Dzieci:
·        Jaś i Małgosia;
·        Czerwony Kapturek;
·        Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków;
·        Śpiąca Królewna;
·        Kopciuszek.

2.      Spotkanie z Księżniczką – nagle dzieci odwiedza Królewna i opowiada o swoim zmartwieniu:

Księżniczka: Witam wszystkie dzieci! Jednak nie mogę się przedstawić i powiedzieć Wam jak mam na imię, ponieważ zły czarnoksiężnik, którego nie chciałam poślubić, zaczarował mnie i straciłam pamięć. Nie wiem, z jakiej bajki pochodzę. Proszę pomóżcie mi i odczarujcie złe zaklęcie. Tylko Wy możecie to zrobić. Zgadzacie się?

Dzieci: Tak!

Księżniczka: Aby uwolnić mnie od czarów musicie wykonać poprawnie zadania, które wymyślił Czarnoksiężnik. Znajdują się one w tych oto kopertach.

Zadanie I
Jaka to bajka? – Księżniczka wyjmuje z kuferka cztery obrazki przedstawiające znane dzieciom bajki i prosi o podanie nazw tych bajek.

Zadanie II
Dopasowanie postaci należących do tej samej bajki:

- Kopciuszek + książę;
- Jaś i Małgosia + Baba Jaga;
- Królewna Śnieżka + krasnoludki;
- Czerwony Kapturek + wilk.

3.      Zabawa ruchowa z muzyką My jesteśmy krasnoludki - Księżniczka ucieszona z pomocy dzieci zaprasza do wspólnej zabawy; interpretacja ruchowa tekstu.

My jesteśmy krasnoludki,
Hopsa sa, hopsa sa.
Pod grzybkami nasze budki,
Hopsa sa, hopsa sa.
Jemy mrówki, żabkie łapki,
Oj tak tak, oj tak tak.
A na głowach krasne czapki,
To nasz, to nasz znak.

Gdy ktoś zbłądzi, to trąbimy,
Trutu tu, trutu tu.
Gdy ktoś senny, to uśpimy,
Lulu lulu lu.
Gdy ktoś skrzywdzi krasnoludka,
Ajajaj, ajajaj.
To zapłacze niezabudka,
Uuu uuu.

Zadanie III
Rozwiązanie zagadek słownych do treści bajek występujących w poprzednich zadaniach.
Jaka to dziewczynka
Ma roboty wiele,
A na wielkim balu
Gubi pantofelek.    Kopciuszek

Jakie imiona mają
braciszek i siostrzyczka,
którzy w lesie spotykają
chatkę zrobioną z piernika.   Jaś i Małgosia

           Chociaż kłopoty z wilkiem miała,
           wyszła z opresji zdrowa i cała.   Czerwony Kapturek

           W chatce krasnoludków mieszka,
           a nazywa się…   Królewna Śnieżka

Zadanie IV
Dzieci podnoszą zieloną, wesołą minkę do góry, jeśli zdanie jest prawidłowe, czerwoną, smutną minkę, jeśli zdanie jest błędne.

- Czerwony Kapturek spotkał krasnoludki.
- Kopciuszek zgubił pantofelek na balu.
- Zły wilk połknął Jasia i Małgosię.
- Królewna Śnieżka mieszkała w małej chatce z krasnoludkami.
Po udzieleniu poprawnych odpowiedzi Śnieżka zostaje odczarowana i odzyskuje pamięć. Dzieci domyślają się, że to Królewna Śnieżka.
Księżniczka żegna się z dziećmi, dziękuje za pomoc i obiecuje wrócić, by opowiedzieć dzieciom bajkę. Wręcza dzieciom nagrody – bajkowe kolorowanki.

4.      Wspólny śpiew i wykonanie układu tanecznego do piosenki Bajeczki.

Bajeczki
Na półkach mieszkają książeczki,
W książeczkach mieszkają bajeczki. (taniec w parach)
Opowiem o nich wam, bo wszystkie dobrze znam,
Opowiem o nich wam, bo wszystkie dobrze znam. (klaskanie do rytmu)

W bajeczkach spotkacie rycerzy,
Królewnę co spała na wieży. (taniec w parach)
I dobrych wróżek sto, i czarownicę złą,
I dobrych wróżek sto, i czarownicę złą. (klaskanie do rytmu)

A gdy się dziecko zasłucha,
To wróżki mu szepczą do ucha. (taniec w parach)
Pokochaj bajek świat, na wiele wiele lat,
Pokochaj bajek świat, na wiele wiele lat. (klaskanie do rytmu)

5.      Nasze bajeczki – wypełnianie barwą obrazków przedstawiających sceny ze znanych dzieciom bajek.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz