wtorek, 12 kwietnia 2016

Konspekt zajęć dydaktyczno - wychowawczych "Zabawy na wiosennej łące"

                                                                                           
TEMAT DNIA: Zabawy na wiosennej łące.

GRUPA: 5 latki

CELE OGÓLNE:
·         rozwijanie zainteresowań przyrodniczych - znajomość owadów;
·         rozwijanie orientacji przestrzennej;
·         kształtowanie umiejętności określania kierunku i miejsca w przestrzeni;
·         utrwalenie nazw liczebników porządkowych;
·         wdrażanie do aktywnego uczestnictwa w zabawach ruchowych.


CELE OPERACYJNE:
Dziecko:    
·         zna zwierzęta i owady zamieszkujące łąkę;
·         umieszcza ilustracje owadów we wskazanym miejscu;
·         wskazuje drogę pszczoły do kwiatka za pomocą określeń słownych;
·         określa miejsce ukrycia pszczoły, używając liczebników porządkowych;
·         aktywnie uczestniczy w zabawach i ćwiczeniach ruchowych.

FORMY NAUCZANIA: indywidualna, zespołowa, grupowa.

METODY NAUCZANIA, UCZENIA SIĘ:
·         Metody czynne:
- zadań stawianych dziecku do wykonania;
- ćwiczeń praktycznych;
- metoda zabawowa.

·         Metody oglądowe:
- pokaz;
- obserwacja;
- ilustracja.

·         Metody słowne:
- rozmowa kierowana;
- instruktaż;
- objaśnienia.

MIEJSCE: sala zajęć.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: różnokolorowe papierowe kwiaty, zielona tkanina i umieszczone na niej kępy traw wycięte z zielonej krepiny i naklejone na kartki z bloku technicznego oraz staw uformowany z niebieskiej tkaniny lub wycięty z niebieskiego papieru, papierowe kwiaty o różnej liczbie płatków (każdy o jeden większy od poprzedniego), 10 papierowych kwiatów, sylwety owadów w liczbie równej liczbie dzieci (np. ważki, biedronki, pszczoły, koniki polne, motyle, mrówki, pająki), dla każdego dziecka sylweta owada mającego skrzydła (można wykorzystać także wcześniejsze sylwety), kolorowe szarfy, kolorowe krążki, płyta muzyczna.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.      Zabawa Przejście przez zaczarowaną drogę - nauczyciel rozkłada na dywanie zieloną tkaninę (na materiale stoją kępy traw wycięte z zielonej krepiny oraz staw uformowany z niebieskiej tkaniny). Następnie układa papierowe kwiaty - od zielonej tkaniny do miejsca, gdzie siedzą dzieci (kwiaty mają różną liczbę płatków) -  jest to droga prowadząca na łąkę. Nauczyciel wyjaśnia, że droga prowadząca na łąkę jest zaczarowana. Należy tak przejść po kwiatach, aby w każdym kolejnym kwiatku, na którym staną dzieci, liczba płatków była o jeden większa od poprzedniego. Dzieci kolejno pokonują drogę.

2.      Zabawa matematyczna Projektujemy łąkę - nauczyciel prosi, aby dzieci, które pokonały zaczarowaną drogę, usiadły dookoła rozłożonej na podłodze zielonej tkaniny. Pyta, czego brakuje na łące. Proponuje, aby najpierw rozweselić łąkę kwiatami. Dzieci układają swoje kwiaty na łące. N. przy­łącza się do zabawy. Układa 10 swoich kwiatów na dole łąki, jeden obok drugiego. Następnie układa obok łąki sylwety owadów (np. ważki, biedronki, pszczoły, konika polnego, motyla, mrówki). Prosi, aby każde dziecko wybrało sobie jednego owada i wróciło z nim na miejsce. N. kolejno wybiera dzieci i prosi, aby ułożyły sylwety owa­dów obok kwiatków, trawy lub stawu we wskazanych przez N. miejscach, np.: nad, obok, za, na, pod. Następnie N. pyta dzieci, ile jest na łące kwiatów w określonych ko­lorach, ile ważek fruwa  nad stawem, ile biedronek siedzi na kwiatku.

3.      Zabawa Zaprowadź pszczółkę do kwiatka - N. układa np. na dole łąki, po lewej stronie sylwetę pszczoły. Od niej z szarf układa drogę do wybranego kwiatka (najlepiej, aby był to najdalej położony kwiat). Droga powinna mieć kształt linii łamanej. Wyjaśnia dzieciom, że pszczółka zgubiła drogę do kwiatka z najsłodszym nektarem  i trzeba jej pomóc do niego trafić. Dzieci prowadzą pszczółkę do odpowiedniego kwiatka za pomocą określeń słownych, np.: Idź prosto, skręć w prawo, idź do góry, skręć w lewo. N. przesuwa pszczółkę po drodze ułożonej z szarf zgodnie ze wskazówkami dzieci. Gdy pszczółka dotrze na miejsce, N. dziękuje dzieciom za pomoc.

4.      Zabawa Gdzie jesteś pszczółko? -  nauczyciel prosi dzieci, aby zamknęły oczy lub odwróciły się w drugą stronę. Cho­wa sylwetę pszczółki pod jednym z 10 kwiatów ułożonych przez N. na dole łąki. Na­stępnie informuje, że pszczółka schowała się  np. pod czwartym kwiatem, licząc od lewej strony. Dzieci odnajdują pszczółkę. Dzieci określają miejsce ukrycia pszczółki za pomocą liczebników porządkowych. Zabawę warto powtórzyć kilka razy. Pszczółkę mogą chować również dzieci.

5.      Zabawa ruchowa Pszczółki i kwiaty - nauczyciel układa na sali kolorowe krążki – kwiaty. Gra na tamburynie. Dzieci pszczółki biegają po sali w różnych kierunkach, bzycząc głośno. Na przerwę w muzyce, każda pszczółka siada na kwiat i zbiera nektar.

6.      Zabawa Owady i kwiaty - układanie owadów we wskazane miejsca; dzieci dostają po jednym owadzie i jednym kwiatku; układają kwiaty na dywanie, a sylwety owadów trzymają w rękach. Kiedy zacznie grać muzyka, dzieci fruwają między kwiatami. Kiedy muzyka cichnie, nauczyciel wydaje polecenia, w którym miejscu mają znajdować się sylwety owadów. Dzieci układają je obok kwiatka, według instrukcji nauczyciela np.: obok, na, pod, w, za, przed. Po zakończonej zabawie nauczyciel prosi, aby dzieci odłożyły kwiaty oraz sylwety owadów, które nie mają skrzydeł, z powrotem na łąkę.

7.      Zabawa Wysokie i niskie loty - dzieci naśladują owady podczas lotu. Dzieciom, które odłożyły owady bez skrzydeł, N. rozdaje sylwety owadów ze skrzydłami. Dzieci trzymają sylwety owadów w rękach i biegają w różnych kierunkach zgodnie z poleceniami nauczyciela. Przykłady poleceń: Uwaga! Lecimy nisko. Zmieniamy kierunek lotu. Teraz lecimy wysoko. Coś nas zainteresowało. Zniżamy lot. Lecimy nisko. Skręcamy w prawo. Unosimy się wysoko itp. Nauczyciel prosi o odłożenie sylwet owadów na łąkę.

8.      Zabawa muzyczno - ruchowa Kropki biedronki wg A. Loski - śpiew i wykonanie układu ruchowego do utworu muzycznego.