KONSPEKT
ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO -
WYCHOWAWCZYCH
DLA
GRUPY 3-, 4-, 5- LATKÓW
TEMATYKA TYGODNIA:
Dbamy o Ziemię.
TEMAT DNIA: Ecie
- pecie, co z tym śmieciem.
CELE OGÓLNE:
- zapoznanie z podstawowymi źródłami zanieczyszczeń środowiska;
- utrwalenie nawyku sortowania śmieci;
- kształtowanie postawy proekologicznej;
- rozwijanie zainteresowań ekologicznych;
- rozwijanie umiejętności współpracy w grupie;
- ćwiczenie sprawności manualnych.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- rozumie, na czym polega segregowanie odpadów;
- zna cztery kolory segregacji śmieci;
- prawidłowo grupuje śmieci do odpowiednich pojemników;
- rozumie, że duża ilość odpadów ma negatywny wpływ na środowisko naturalne;
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych;
- wykonuje zbiorową pracę plastyczną - plakat.
FORMY NAUCZANIA:
- praca zbiorowa;
- praca grupowa;
- praca indywidualna.
METODY NAUCZANIA, UCZENIA SIĘ:
- słowne: pogadanka;
- czynne: zadań stawianych do wykonania; zabawowa, samodzielnych doświadczeń;
- oglądowe: ilustracja, pokaz.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Tablice
przedstawiające zanieczyszczone środowisko, zaśmieconą rzekę, fabrykę,
wysypisko śmieci; tablice proekologiczne: segregacja śmieci, oszczędzanie wody,
prądu; kosze na śmieci: zielony, biały, żółty, niebieski; śmieci; uśmiechnięta i smutna planeta Ziemia;
ilustracje z pozytywnymi i negatywnymi zachowaniami człowieka względem
środowiska; pędzle, farby, arkusz papieru A1; płyta CD.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Jak
dbać o naszą okolicę? - oglądanie
tablic przedstawiających zdjęcia zanieczyszczonego krajobrazu, rzek, wysypiska
śmieci, oraz zachowań proekologicznych; próba odpowiedzi na pytanie: W jaki sposób można dbać o swój dom i jego
okolicę? (wykonywać segregację śmieci, dbać o rośliny i
zwierzęta, oszczędzać wodę i prąd).
2. Spacer
po okolicy - zwrócenie
szczególnej uwagi na zaśmiecone i
zaniedbane miejsca oraz obszary zielone i parki; poszukiwanie kontenerów na
śmieci; zwrócenie uwagi na ich kolorystykę i przeznaczenie.
3. Zabawa dydaktyczna Segregacja śmieci - w sali rozłożone są cztery kosze na śmieci w
kolorach odpowiadających danym kontenerom: papier,
plastik, szkło kolorowe, szkło bezbarwne, baterie i elektrośmieci. Każde
dziecko otrzymuje jeden przedmiot i ma go umieścić w odpowiednim koszu.
Prowadzący i pozostałe dzieci sprawdzają poprawność wykonywanego zadania.
4. Śpiew i ilustracja ruchowa piosenki Duszki leśne.
5. Wykonanie wspólnego plakatu ekologicznego -
malowanie farbami planety Ziemi, odbijanie na niej swoich dłoni na znak dbania
o jej środowisko, nadanie Ziemi uśmiechu.
6. Zabawa ruchowa Leśne kryjówki - dzieci podzielone na dwie grupy: jedna z nich to drzewa, druga
spaceruje między drzewami; na znak nauczyciela (klaśnięcie w dłonie), dzieci
chowają się za drzewami. Po chwili następuje zmiana ról.
7. Zabawa dydaktyczna Nasza planeta (praca indywidualna) - porównywanie ilustracji przedstawiających
pozytywne i negatywne zachowania człowieka względem środowiska; dopasowywanie
ilustracji do obrazka uśmiechniętej lub smutnej planety
Ziemi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz