KONSPEKT
ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO -
WYCHOWAWCZYCH
DLA
GRUPY 3-, 4- LATKÓW
TEMAT DNIA:
Zielono mi...
CELE OGÓLNE:
- utrwalenie znajomości koloru zielonego;
- doskonalenie spostrzegawczości;
- uważne słuchanie treści wiersza;
- wdrażanie do wspólnych zabaw z grupą rówieśniczą;
- integrowanie społeczności przedszkolnej we wspólnym przeżywaniu i zabawie;
- doskonalenie sprawności manualnej ręki.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- wyszukuje w sali przedmioty w kolorze zielonym;
- potrafi wypowiedzieć się na temat wiersza;
- zgodnie bawi się z grupą rówieśniczą;
- starannie wykonuje pracę plastyczną.
FORMY NAUCZANIA:
- praca zbiorowa;
- praca indywidualna;
- praca grupowa.
METODY NAUCZANIA, UCZENIA SIĘ:
- słowne: rozmowa, recytacja wierszy;
- czynne: zadań praktycznych, zabawowa;
- oglądowe: ilustracja, pokaz.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Dzieci
wraz z nauczycielem ubrane na zielono; zielone kartoniki dla każdego dziecka; ilustracje:
wiosna, żaba, łąka, liść; chusta animacyjna KLANZA; kartoniki w czterech
kolorach: żółty, niebieski, zielony, czerwony; bibułki w kolorach chusty;
zielona farba; kartony; pędzle; dziurkacze w kształcie kwiatów; klej; kolorowy
papier; płyta CD z muzyką KLANZA; książeczki ekologiczne oraz miarka do
mierzenia wzrostu do rozdania dla każdego uczestnika zajęć.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zabawa
na powitanie Gdy dobry humor masz - interpretacja
ruchowa piosenki.
Gdy dobry humor
masz, to zaklaszcz rękami,
Gdy dobry humor masz, to zabaw się z nami.
Gdy dobry humor masz, to zatup nogami,
Gdy dobry humor masz, to zabaw się z nami.
Gdy dobry humor masz, to pstrykaj palcami,
Gdy dobry humor masz to zabaw się z nami.
Gdy dobry humor masz, to mrugaj oczami,
Gdy dobry humor masz, to zabaw się z nami.
Gdy dobry humor masz, to ruszaj uszami,
Gdy dobry humor masz, to zabaw się z nami.
Gdy dobry humor masz, to zabaw się z nami.
Gdy dobry humor masz, to zatup nogami,
Gdy dobry humor masz, to zabaw się z nami.
Gdy dobry humor masz, to pstrykaj palcami,
Gdy dobry humor masz to zabaw się z nami.
Gdy dobry humor masz, to mrugaj oczami,
Gdy dobry humor masz, to zabaw się z nami.
Gdy dobry humor masz, to ruszaj uszami,
Gdy dobry humor masz, to zabaw się z nami.
2. Zabawa
dydaktyczna Co jest zielone? - dzieci
dostają zielone kartoniki; chodzą z nimi po sali i szukają rzeczy w kolorze
zielonym; przynoszą je na wyznaczone miejsce; po skończonych poszukiwaniach
oglądają i nazywają znalezione przedmioty.
3. Uważne
słuchanie wiersza A. Łady - Grodzickiej Wszędzie
zielono połączone z
pokazem ilustracji:
Zielona jest
wiosna.
Zielona jest
trawa.
Zielone są
liście.
I zielona żaba.
Próba
odpowiedzi na pytania:
- Jaki kolor ma wiosna?
- Jaki kolor mają liście?
- Co jeszcze zielonego pojawiło się
w wierszu?
4. Zabawy
ruchowo - muzyczne z chustą animacyjną KLANZA:
a)
Muzyczna chusta - uczestnicy trzymają
rozciągniętą chustę; grupa porusza się w takt melodii, falując chustą.
b)
Kolory wiosny - chusta leży na
dywanie; dzieci poruszają się w takt muzyki wokół chusty; na przerwę w muzyce
jak najszybciej stają na danym jej kolorze jaki wskazuje na kartonikach
nauczyciel; następnie wymieniają przedmioty, rzeczy w owym kolorze związane z
wiosną, np. żółte słońce; zielona trawa;
czerwona biedronka, niebieskie niebo.
c)
Tańczące bibułki - dzieci dostają
paski bibułek w kolorach chusty, układają na danym kolorze; w takt muzyki
poruszają chustą tak by bibułki wirowały w powietrzu.
5. Praca
plastyczna Zielona łąka - zamalowywanie
kartonu zieloną farbą; po wyschnięciu
nalepianie kwiatów wyciętych dziurkaczem z kolorowego papieru.
6. Podziękowanie
za wspólną zabawę, rozdanie wszystkim uczestnikom zajęć ekologicznych
książeczek oraz miarek do mierzenia wzrostu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz