sobota, 2 listopada 2013

Zawody rodziców - W gabinecie fryzjerskim.



KONSPEKT 
ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZYCH      
  DLA GRUPY 3-, 4- LATKÓW   



TEMATYKA TYGODNIA: Zawody rodziców.
TEMAT DNIA: W gabinecie fryzjerskim.
CELE OGÓLNE:
  • zapoznanie z pracą fryzjerki, przyborami niezbędnymi do pracy;
  • wzbogacanie słownika dzieci o wyrazy związane z pracą fryzjera;
  • wdrażanie do uważnego słuchania utworu;
  • kształtowanie nawyku prawidłowego i bezpiecznego posługiwania się nożyczkami;
  • wdrażanie do przestrzegania zasad i reguł podczas wspólnych zabaw z grupą rówieśniczą.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
  • wie, na czym polega praca fryzjera;
  • potrafi wymienić przybory niezbędne fryzjerowi do pracy;
  • prawidłowo odpowiada na pytania dotyczące treści opowiadania;
  • prawidłowo posługuje się nożyczkami dbając o bezpieczeństwo swoje oraz innych;
  • zgodnie bawi się z grupą rówieśniczą.
FORMY NAUCZANIA:
  • praca zbiorowa;
  • praca grupowa;
  • praca indywidualna.
METODY NAUCZANIA, UCZENIA SIĘ:
  • słowne: rozmowa kierowana; zagadka słowna;
  •  czynne: zadań praktycznych, zabawowa, samodzielnych doświadczeń;
  • oglądowe: obserwacja, pokaz, ilustracja.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Opowiadania W. Badalskiej U fryzjera; grzebień, szczotkę, nożyczki, suszarkę, wałki, szampon, ręcznik, prostownicę, książkę, bębenek, farby; ilustracja fryzjera w trakcie pracy; krzesełka; nożyczki dla każdego dziecka, paski bibuły; płyta CD.



PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.      Powitanie dzieci zabawą integracyjną Kółko małe, kółko duże, interpretacja ruchowa utworu:
Zaraz podskocz do góry jak gumowa piłeczka,
pajac i klaśnięcie rąk,
zamykamy już nasz krąg.

Ref.: Kółko małe, kółko duże,
ręce prosto, potem w bok,
schyl się w prawo, schyl się w lewo
i do przodu tak jak zwą. x2

Teraz zakręć się w koło jak maleńka laleczka,
przysiad, w górę szybki skok,
zamykamy już nasz krąg.

Ref.: Kółko małe, kółko duże… x2

2.      Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez rozwiązanie zagadki słownej:

W gabinecie tego pana
przesiadują już od rana,
eleganckie panie, 
które pragną nową mieć fryzurę.
                                                                      (Fryzjer)

3.      Uważne słuchanie opowiadania W. Badalskiej U fryzjera - rozmowa na temat opowiadania:
·        Gdzie poszła Kasia z babcią?
·        Jak miał na imię fryzjer?
·        Jak miał ściąć włosy dziewczynce?
·        Dlaczego Kasia uciekła z krzesła?
·        Dlaczego wszyscy zaczęli się śmiać?
4.      Zabawa dydaktyczna Co potrzebne jest fryzjerowi do pracy? - nauczyciel układa przed dziećmi różne przedmioty: grzebień, szczotkę, nożyczki, suszarkę, wałki, szampon, ręcznik, prostownicę, książkę, bębenek, farby; zadaniem dzieci jest wybrać spośród nich te, które potrzebuje fryzjer w swojej pracy; wyjaśnienie, w jaki sposób używa się tych przedmiotów.
5.      Zabawa inscenizowana Fryzjer według Batti Strauss - dzieci dobierają się parami, jedno dziecko siedzi na krzesełku - klientka, drugie jest fryzjerem; zadaniem jest naśladowanie czynności fryzjera w rytm melodii; na sygnał nauczyciela zmiana ról:
            I część: mycie włosów;
            II część: suszenie włosów;
            III część: czesanie;
            IV część: strzyżenie;
            V część: lakierowanie włosów.
6.      Ćwiczenie sprawności manualnej Obcinamy włosy - dzieci tną paski bibuły na drobne kawałki; zwrócenie uwagi na zachowanie bezpieczeństwa podczas posługiwania się nożyczkami.
7.       Zabawa W gabinecie fryzjerskim - zabawy w utworzonym kąciku fryzjerskim.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz