KONSPEKT
ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO -
WYCHOWAWCZYCH
DLA
GRUPY 4-, 5- LATKÓW
TEMATYKA TYGODNIA: Znamy
inne państwa.
TEMAT DNIA: Odwiedzamy
Włochy.
CELE OGÓLNE:
- zapoznanie z najsławniejszymi miastami, zabytkami Włoch;
- nauka prostych słów w języku włoskim: Boungiorno, Arrivederci, Grazie, Prego;
- wdrażanie do uważnego słuchania utworu muzycznego;
- rozwijanie mowy i myślenia;
- rozwijanie sprawności manualnych.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- nazywa włoskie miasta: Rzym, Piza, oraz najsławniejsze budowle, zabytki: Koloseum, Fontanna di Trevi, Krzywa Wieża w Pizie, Bazylika Św. Piotra;
- używa zwroty grzecznościowe w języku włoskim: Boungiorno, Arrivederci, Grazie, Prego;
- wymienia nazwy charakterystycznych włoskich potraw: pizza, spaghetti;
- odpowiada na pytania dotyczące treści piosenki;
- układa kompozycje z makaronu o różnym kształcie;
- segreguje makaron według kształtu.
FORMY NAUCZANIA:
- praca zbiorowa;
- praca grupowa;
- praca indywidualna.
METODY NAUCZANIA, UCZENIA SIĘ:
- słowne: rozmowa kierowana;
- czynne: zadań praktycznych, samodzielnych doświadczeń;
- oglądowe: obserwacja, pokaz, ilustracja.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Mapa
Europy; Plakat Koloseum, Krzywej Wieży w
Pizie; zdjęcia Fontanny di Trevi,
Bazyliki Świętego Piotra; makarony o różnych kształtach, papierowe
talerzyki, kolorowe kartki z bloku technicznego; płyta CD; pamiątki: muszle,
szyszki pinii, skała z wulkanu Wezuwiusz, piasek powulkaniczny.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie
dzieci w języku włoskim Buongiorno; wyjaśnienie,
co oznaczają te słowa; próba powtórzenia przez dzieci słów nauczyciela;
wypowiedzenie słów Buongiorno na sylaby z wyklaskaniem rytmu; zapoznanie z
innymi włoskimi słowami:
Dowidzenia
- Arrivederci;
Proszę
- Prego;
Dziękuję
- Grazie.
2. Zabawa
muzyczno - ruchowa Powitanie - dzieci
poruszają się zgodnie z dźwiękami
granymi na tamburynie, w przerwie witają się w poznanym języku.
3. Zaproszenie
do odbycia podróży do Włoch:
-
Wskazanie
na mapie Polski, kraju z którego wyruszamy i Włoch - docelowego miejsca
podróży; wyjaśnienie, iż Włochy to takie miejsce, gdzie mieszkają Włosi mówiący
po Włosku;
-
Zabawa orientacyjno - porządkowa Lecimy
samolotem do Włoch - dzieci biegają po sali przy muzyce Le Bastringlo z rozpostartymi w bok
ramionami, naśladując sposób poruszania się samolotu; podczas przerwy w muzyce lądują we Włoszech - wykonują przysiad;
-
ustawienie w kole; dzieci witają się słowami Buon giorno.
4. Pokaz
ilustracji oraz zdjęć z najsławniejszymi zabytkami Włoch: Koloseum (największy amfiteatr
w Rzymie, w którym odbywały się walki gladiatorów), Krzywa Wieża w Pizie, Fontanna
di Trevi (turyści wrzucają do fontanny drobne monety by zapewnić sobie powrót
do Rzymu), Bazylika Św. Piotra (tam odbywają się największe uroczystości
kościelne z udziałem papieża).
Pokaz
pamiątek przywiezionych przez nauczyciela z Włoch: muszle, piasek
powulkaniczny, skała z wulkanu Wezuwiusz, szyszki pinii.
5. Słuchanie
piosenki Poznajemy Włochy:
W buciku mieszkają,
auta produkują.
Z potraw różnych słyną,
makaron gotują.
Ref.: Niech żyją Włochy,
niech żyje makaron.
Niech żyje spaghetti,
które wszyscy znają.
Oprócz makaronu
ciasto wyrabiają.
Potem z niego pieką
pizzę doskonałą.
Rozmowa
na temat utworu:
- W czym mieszkają? Co to może
oznaczać? (wyjaśnienie, iż państwo jest w kształcie buta - pokaz
na mapie);
- Co produkują Włosi?
- Z jakich potraw słyną Włochy?
6. Zabawa
rozwijająca inwencję twórczą Makaronowe
kompozycje - segregowanie makaronów według kształtu do odpowiednich
pojemników; układanie z makaronu o różnych kształtach wzorów według własnych pomysłów,
wypowiedzi dzieci na temat swoich prac.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz