sobota, 2 listopada 2013

Znamy inne państwa - Odwiedzamy Włochy.



KONSPEKT 
ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZYCH 
           DLA GRUPY 4-, 5- LATKÓW              


TEMATYKA TYGODNIA: Znamy inne państwa.
TEMAT DNIA: Odwiedzamy Włochy.
CELE OGÓLNE:

  • zapoznanie z najsławniejszymi miastami, zabytkami Włoch;
  • nauka prostych słów w języku włoskim: Boungiorno, Arrivederci, Grazie, Prego;
  • wdrażanie do uważnego słuchania utworu muzycznego;
  •  rozwijanie mowy i myślenia;
  •  rozwijanie sprawności manualnych.

CELE OPERACYJNE:
Dziecko:

  • nazywa włoskie miasta: Rzym, Piza, oraz najsławniejsze budowle, zabytki: Koloseum, Fontanna di Trevi, Krzywa Wieża w Pizie, Bazylika Św. Piotra;
  • używa zwroty grzecznościowe w języku włoskim: Boungiorno, Arrivederci, Grazie, Prego;
  • wymienia nazwy charakterystycznych włoskich potraw: pizza, spaghetti;
  • odpowiada na pytania dotyczące treści piosenki;
  • układa kompozycje z makaronu o różnym kształcie;
  • segreguje makaron według kształtu.

FORMY NAUCZANIA:

  • praca zbiorowa;
  • praca grupowa;
  • praca indywidualna.

METODY NAUCZANIA, UCZENIA SIĘ:
  • słowne: rozmowa kierowana;
  • czynne: zadań praktycznych, samodzielnych doświadczeń;
  • oglądowe: obserwacja, pokaz, ilustracja.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Mapa Europy; Plakat Koloseum, Krzywej Wieży w Pizie; zdjęcia Fontanny di Trevi, Bazyliki Świętego Piotra; makarony o różnych kształtach, papierowe talerzyki, kolorowe kartki z bloku technicznego; płyta CD; pamiątki: muszle, szyszki pinii, skała z wulkanu Wezuwiusz, piasek powulkaniczny.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.      Powitanie dzieci w języku włoskim Buongiorno; wyjaśnienie, co oznaczają te słowa; próba powtórzenia przez dzieci słów nauczyciela; wypowiedzenie słów Buongiorno na sylaby z wyklaskaniem rytmu; zapoznanie z innymi włoskimi słowami:
Dowidzenia - Arrivederci;
Proszę - Prego;
Dziękuję - Grazie.
2.      Zabawa muzyczno - ruchowa Powitanie - dzieci poruszają się zgodnie z dźwiękami granymi na tamburynie, w przerwie witają się w poznanym języku.
3.     Zaproszenie do odbycia podróży do Włoch:
- Wskazanie na mapie Polski, kraju z którego wyruszamy i Włoch - docelowego miejsca podróży; wyjaśnienie, iż Włochy to takie miejsce, gdzie mieszkają Włosi mówiący po Włosku;
- Zabawa orientacyjno - porządkowa Lecimy samolotem do Włoch - dzieci biegają po sali przy muzyce Le Bastringlo z rozpostartymi w bok ramionami, naśladując sposób poruszania się samolotu; podczas przerwy w muzyce lądują we Włoszech - wykonują przysiad;
- ustawienie w kole; dzieci witają się słowami Buon giorno.
4.      Pokaz ilustracji oraz zdjęć z najsławniejszymi zabytkami Włoch: Koloseum (największy amfiteatr w Rzymie, w którym odbywały się walki gladiatorów), Krzywa Wieża w Pizie, Fontanna di Trevi (turyści wrzucają do fontanny drobne monety by zapewnić sobie powrót do Rzymu), Bazylika Św. Piotra (tam odbywają się największe uroczystości kościelne z udziałem papieża).
Pokaz pamiątek przywiezionych przez nauczyciela z Włoch: muszle, piasek powulkaniczny, skała z wulkanu Wezuwiusz, szyszki pinii.
5.      Słuchanie piosenki Poznajemy Włochy:
W buciku mieszkają,
auta produkują.
Z potraw różnych słyną,
makaron gotują.

Ref.: Niech żyją Włochy,
niech żyje makaron.
Niech żyje spaghetti,
które wszyscy znają.

Oprócz makaronu
ciasto wyrabiają.
Potem z niego pieką
pizzę doskonałą.

Rozmowa na temat utworu:
- W czym mieszkają? Co to może oznaczać? (wyjaśnienie, iż państwo jest w kształcie buta - pokaz na mapie);
- Co produkują Włosi?
- Z jakich potraw słyną Włochy?
6.      Zabawa rozwijająca inwencję twórczą Makaronowe kompozycje - segregowanie makaronów według kształtu do odpowiednich pojemników; układanie z makaronu o różnych kształtach wzorów według własnych pomysłów, wypowiedzi dzieci na temat swoich prac.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz