sobota, 2 listopada 2013

Wiosna na wsi - Zwierzęta z wiejskiej zagrody.



KONSPEKT 
ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZYCH   
DLA GRUPY 3-, 4- LATKÓW

TEMATYKA TYGODNIA: Wiosna na wsi.
TEMAT DNIA: Zwierzęta z wiejskiej zagrody.
CELE OGÓLNE:

  • zapoznanie ze zwierzętami hodowlanymi występującymi na wsi;
  • wzbogacanie słownika czynnego dzieci o nazwy młodych osobników zwierząt hodowlanych;
  • ćwiczenie narządów mowy poprzez naśladowanie głosów zwierząt;
  • doskonalenie sprawności manualnej ręki.

CELE OPERACYJNE:
Dziecko:

  • potrafi naśladować głosy zwierząt;
  • zna zwierzęta mieszkające na wiejskim podwórku;
  • prawidłowo nazywa dorosłe zwierzęta oraz ich młode;
  • ilustruje piosenkę ruchem;
  • starannie wykonuje pracę plastyczną.

FORMY NAUCZANIA:

  • praca zbiorowa;
  • praca indywidualna.

METODY NAUCZANIA, UCZENIA SIĘ:

  • słowne: rozmowa, recytacja wierszy;
  • czynne: zadań praktycznych, taniec;
  • oglądowe: ilustracja, pokaz.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Makieta Na wiejskim podwórku; bajka ortofoniczna E. Michałowskiej W zagrodzie Małgosi; piłka, płyta CD; obrazki dorosłych zwierząt oraz ich młodych; farby, pędzle, sylwety zwierząt dorosłych oraz ich młodych, zagroda.



PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.      Oglądanie makiety Na wiejskim podwórku – swobodne wypowiedzi dzieci na temat jej wyglądu; nazywanie wiejskich zwierząt tam występujących.
2.      Wysłuchanie bajki ortofonicznej W zagrodzie Małgosi (E. Michałowska) dzieci naśladują głosy zwierząt z wiejskiego podwórka w miejscach, w których nauczyciel przerywa recytację:

Wieczorem w zagrodzie cioci Małgosi
Każde zwierzątko o jedzenie prosi.
Piesek szczeka: Hau, hau, hau.
Kotek miauczy: Miau, miau, miau.
Kura gdacze: Kod, ko, dak.
Kaczka kwacze: Kwa, kwa, kwa.
Gąska gęga: Gę, gę, gę.
Ona też chce najeść się.
Owca beczy: Be, be, be.
Koza meczy: Me, me, me.
Indor gulgocze: Gul, gul, gul.
Krowa ryczy: Mu, mu, mu.
Konik parska: Prr, prr, prr.
A pies warczy: Wrr, wrr, wrr.
I tak gra orkiestra ta,
Aż Małgosia jeść im da.

Następnie odpowiadają na pytania nauczyciela dotyczące czynności wykonywanych przez zwierzęta z wiersza – nauczycielka rzuca kolejno piłkę do każdego dziecka, zadając pytanie:
- Co robi piesek? Dziecko odpowiada: Szczeka;
- Co robi kot? Miauczy;
- Co robi kura? Gdacze;
- Co robi kaczka? Kwacze.
3.      Zabawa muzyczno – ruchowa Konik i woźnica – dzieci dobierają się parami i ustawiają się jedno za drugim; pierwsze z nich to konik, drugie woźnica; na sygnał biegają w rytm muzyki, na przerwę następuje zmiana ról.
4.      Zabawa dydaktyczna Mamy i ich dzieci – łączenie w pary zwierząt z wiejskiego podwórka tj. dorosłe i ich dzieci; prawidłowe nazywanie zwierząt i ich młodych:
- Kura + kurczątko;
- Krowa + cielątko;
- Klacz + źrebiątko;
- Kaczka + kaczątko;
- Owca + jagniątko
- Koza + koźlątko.
5.      Zabawa muzyczno – ruchowa Gąski – ilustrowanie ruchem treści piosenki.

Idzie stadko gładką kładką,
młode gąski z gąską matką.
Tuż za gąską idzie gąska,
bo ta kładka bardzo wąska.
(Dzieci poruszają się gęsiego po całej sali)

Pod ciężarem tłustych gęsi
cała kładka aż się trzęsie.
Gdy się trzęsie gładka kładka,
Gąski trzęsą się i matka.
(Dzieci naśladują trzęsące się gąski)

Chlup! Chlupnęły nagle w wodę,
gąska matka oraz młode.
I pod gładką, wąską kładką
płynie sobie całe stadko.
(Dzieci pływają jak gąski)

6.      Praca plastyczna Wiejska zagroda przy utworze muzycznym J. S. Bacha Orchestral Suite Menuet – wykonanie zwierząt z rolki po papierze toaletowym; malowanie farbami rolki, nalepianie poszczególnych elementów: głowa, nogi, ogon; wystawa prac.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz