SCENARIUSZ PRZEDSTAWIENIA
Z OKAZJI UROCZYSTOŚCI PASOWANIA NA PRZEDSZKOLAKA
W GRUPIE
3-, 4-, 5- LATKÓW
TEMAT: Pasowanie
na przedszkolaka.
CELE OGÓLNE:
- uroczyste przyjęcie maluchów do grona przedszkolaków;
- zaprezentowanie umiejętności dzieci;
- wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną i nauczycielkami;
- motywowanie dzieci do podejmowania działań zmierzających do wspólnego celu (przygotowanie programu artystycznego);
- rozwijanie umiejętności panowania nad swoimi emocjami, przełamywanie uczuć lęku i onieśmielenia w czasie występu;
- dostarczanie dzieciom i zaproszonym gościom radości, przyjemności i dobrej zabawy podczas spotkania.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- bierze udział w ceremonii pasowania na przedszkolaka;
- prezentuje program artystyczny złożony z wierszy, piosenek, zabaw ze śpiewem oraz grą na instrumentach perkusyjnych;
- czuje się współgospodarzem podczas przygotowań do uroczystości;
- pokonuje nieśmiałość przed publicznym wystąpieniem;
- właściwie gospodaruje oddechem w czasie recytacji wierszy.
FORMY NAUCZANIA:
- praca zbiorowa;
- praca grupowa.
METODY NAUCZANIA, UCZENIA SIĘ:
- słowne: recytacja wierszy;
- czynne: taniec.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Jednakowe
stroje dla dziewczynek oraz chłopców; wianki dla dziewczynek; muchy dla
chłopców; instrumenty perkusyjne: małe tamburynka dla każdego dziecka, 7 trójkątów, 7 par pałeczek,
7 tamburyn, 7 marakasów; magnetofon, płyty z utworami muzycznymi: Kukułka, Rytmiczne country, Ach gimnastyka,
Left on leck, Czarowanie; ołówek, magiczne
pudełko z maskotkami, serca, dyplomy, kosz ze słodyczami.
PRZEBIEG
UROCZYSTOŚCI:
1. Wiersz
Powitanie.
My jesteśmy
przedszkolacy,
Wszyscy mili,
ładni tacy.
Chcemy pięknie
Was powitać,
Opowiedzieć, co
tu słychać.
Teraz pora na
występy
Każdy dzieciak
dziś przejęty.
Mili Państwo,
posłuchajcie,
Oklaskami
nagradzajcie.
2. Wspólny
śpiew piosenki Jestem sobie
przedszkolaczek przy akompaniamencie pianina. Wygrywanie refrenu na
instrumencie perkusyjnym – tamburyno.
Jestem sobie
przedszkolaczek,
nie grymaszę i nie płaczę,
na bębenku marsza gram.
Ram tam tam,
ram tam tam.
Kto jest beksą i mazgajem
ten się do nas nie nadaje,
niechaj w domu siedzi sam.
Ram tam tam ,
ram tam tam.
Mamy tu zabawek wiele
to są nasi przyjaciele,
tu kolegów dobrych mam.
Ram tam tam,
ram tam tam.
nie grymaszę i nie płaczę,
na bębenku marsza gram.
Ram tam tam,
ram tam tam.
Kto jest beksą i mazgajem
ten się do nas nie nadaje,
niechaj w domu siedzi sam.
Ram tam tam ,
ram tam tam.
Mamy tu zabawek wiele
to są nasi przyjaciele,
tu kolegów dobrych mam.
Ram tam tam,
ram tam tam.
3. Wiersz
Pierwszy raz.
Przyszedłem do
przedszkola,
Nieporadny,
zapłakany.
Smutno było mi
za domem
I uśmiechem
mojej mamy.
Ale jak widzicie
goście moi mili,
Nauczyłem się
już śpiewać
Nie tracąc ani
chwili.
4. Wiersz.
Szanowna pani
dyrektor
Uśmiecha się
miło.
I od razu strach
gdzieś znikł,
I lżej się
zrobiło.
Pani też dziś do
nas puszcza oko.
Nie ma się, co
martwić w przedszkolu jest spoko!
5. Wiersz
Moje przedszkole.
Tata ma pracę,
mama ma pracę,
Starsza siostra
przyjaciół w szkole,
A ja mam swoje
przedszkole.
Jest moje, bo
tutaj są moje panie i moi koledzy.
Jest moje, bo tu
moja skarbnica wiedzy.
Tu w szatni jest
miejsce na moje ubranie.
Tu się uczę,
bawię i jem śniadanie.
Jest najlepsze,
choć o innych wiem niewiele,
Ale tutaj chodzą
moi wszyscy przyjaciele.
6. Złote
myśli jak należy zachowywać się w przedszkolu.
Dziecko I
Jeśli powiedzieć chcesz coś
ważnego,
Podnieś do góry rękę kolego.
Dziecko II
Jeśli coś wiesz, nie krzycz jak
zwierz.
Gdy rękę podnosisz o zabranie głosu
prosisz.
Dziecko III
Na górze róże, na dole tulipany,
Słuchaj uważnie innych, a sam
będziesz słuchany.
Dziecko IV
Każdy grzeczny dostanie od innych
uśmiech serdeczny.
Dziecko V
Słowo dziękuję nic nie kosztuje,
Mów: przepraszam, proszę, to nie kosztuje
nawet dwa grosze.
Dziecko VI
Kiedy dzieci współpracują, od razu
lepiej się czują.
Dziecko VII
Gdy się zgodnie bawię z Tobą,
To nam dobrze jest ze sobą.
7. Wspólny
śpiew i improwizacja ruchowa piosenki Nikt
w przedszkolu się nie nudzi – przy akompaniamencie pianina.
Nikt w
przedszkolu się nie nudzi
Oj, nie,
nie! Oj, nie, nie!
Nie grymasi
nie marudzi,
Bo tu nam
fajnie jest.
Każdy zupkę zje z miseczki
Mniam,
mniam, mniam
I zatańczy
do poleczki.
Hopsasa!
Hopsasa!
Już za ręce się łapiemy
Raz i dwa,
raz i dwa
I w kółeczku
tańcujemy.
Oj dana! Oj
dana!
Zaśpiewamy pioseneczkę
La, la, la,
la, la, la
Pośmiejemy
się troszeczkę
Ha, ha, ha,
ha, ha, ha!
8. Wiersz
Dzień pasowania.
Idzie sobie
przedszkolaczek
Śpiewa, tańczy
oraz skacze.
Dziś też powód
ma do śmiania,
Bo to dzień jest
pasowania.
9. Wiersz
Pasowanie – mówi nauczycielka.
Kalendarz dziś
datę ważną wskazuje,
Bo pani dyrektor
na przedszkolaków Was pasuje.
Ale zanim to się
stanie niech każdy z Was wykona zadanie.
·
Pierwsze zadanie: PRZEDSZKOLAK POTRAFI
ŚPIEWAĆ.
Śpiew
piosenki Kukułka w języku czeskim.
Hej, v zelenym haicku sedela kukacka
a s vyskeho bucka kukala na spacka:
ku ku, ku ku, ku ru, ku ku, ku ku /*2
·
Drugie zadanie: PRZEDSZKOLAK POTRAFI
RECYTOWAĆ WIERSZYK.
Maluszki
Trzylatki to są dzieci z tej
gromadki,
Co wierszyki recytują i piosenki
wyśpiewują.
Skaczą pięknie jak piłeczki, buzie
mają jak laleczki.
Ładne prace wykonują, wydzierają i
malują.
·
Trzecie zadanie: PRZEDSZKOLAK POTRAFI
GRAĆ NA INSTRUMENTACH.
Gra
na instrumentach do utworu Rytmiczne
country.
FORMA
|
RUCH
|
I
część
II
część
III
część
IV
część
V
część
VI
część
|
Gra
grupa z marakasami.
Gra
grupa z pałeczkami.
Gra
grupa z trójkątami.
Gra
grupa z tamburynami.
marakasy
– pałeczki – trójkąty – tamburyna.
tamburyna
– trójkąty – pałeczki – marakasy.
|
·
Czwarte zadanie: PRZEDSZKOLAK JEST
WYGIMNASTYKOWANY.
Dzieci śpiewają i gimnastykują się
przy zabawie Głowa, ramiona.
Ach, gimnastyka dobra sprawa,
Dla nas wszystkich to zabawa.
Ręce w górę, w przód i w bok,
Skłon do przodu, w górę skok!
Głowa, ramiona, kolana, pięty,
Kolana, pięty, kolana, pięty.
Głowa, ramiona, kolana, pięty,
Oczy, uszy, usta, nos!
·
Piąte zadanie: PRZEDSZKOLAK POTRAFI
TAŃCZYĆ.
Wykonanie układu tanecznego do
utworu Left on leck.
10. Ceremonia
ślubowania. Mówi nauczycielka:
Super poszły Wam
zadania.
Więc zapraszam
do ślubowania.
Wyciągnijcie dwa
paluszki,
Równiuteńko
złączcie nóżki,
Wszystkiego
uważnie słuchajcie
I wyraźnie
powtarzajcie.
11. Wiersz Przyrzekamy
(dzieci powtarzają kolejne wersy za nauczycielką).
Ubrania w szatni
układać
I na zajęciach
nigdy nie przeszkadzać.
Przyrzekamy
zawsze być mili,
Żeby inni nas
lubili.
Wszystko z
talerza zawsze zjadać,
Na pytania
odpowiadać.
Śpiewać,
tańczyć, liczyć, czytać
I o wszystko
panią pytać.
Przez rok cały,
zimą, latem,
Być wzorowym
przedszkolakiem.
12. Wiersz Pasowanie
(mówi nauczycielka).
Panią dyrektor
tu zapraszamy.
Dla pani
specjalne zadanie mamy.
Chcemy poprosić
o pasowanie.
Przedszkolakiem
niech każdy się stanie.
13. Pasowanie na przedszkolaka – dzieci pojedynczo
podchodzą do magicznego pudełka, do którego wrzucają otrzymane uprzednio serca;
następnie podchodzą do pani Dyrektor, która czarodziejskim ołówkiem pasuje je
na przedszkolaka słowami:
Pasuję Ciebie uroczyście na
dzielnego, wesołego przedszkolaka.
14. Piosenka Mam
ołówek ołóweczek - śpiew i wykonanie układu tanecznego do utworu.
15. Piosenka
Czarowanie (według Batti Straus) -
przedszkolaki czarują magiczne pudełko, do którego uprzednio wrzucały czerwone
serca. Nauczycielka otwiera pudło, w którym z serc wyczarowane zostały
maskotki.
16. Pogratulowanie
dzieciom zdobycia tytułu Przedszkolaka, rozdanie dyplomów, maskotek oraz
słodkiego upominku. Pożegnanie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz