piątek, 29 kwietnia 2016
wtorek, 12 kwietnia 2016
Konspekt zajęć dydaktyczno - wychowawczych "Zabawy na wiosennej łące"
TEMAT DNIA: Zabawy na wiosennej łące.
GRUPA: 5 latki
CELE OGÓLNE:
·
rozwijanie zainteresowań przyrodniczych -
znajomość owadów;
·
rozwijanie orientacji przestrzennej;
·
kształtowanie umiejętności określania kierunku
i miejsca w przestrzeni;
·
utrwalenie nazw liczebników porządkowych;
·
wdrażanie do aktywnego uczestnictwa w zabawach
ruchowych.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
·
zna zwierzęta i owady zamieszkujące łąkę;
·
umieszcza ilustracje owadów we wskazanym
miejscu;
·
wskazuje drogę pszczoły do kwiatka za pomocą określeń
słownych;
·
określa miejsce ukrycia pszczoły, używając
liczebników porządkowych;
·
aktywnie uczestniczy w zabawach i ćwiczeniach
ruchowych.
FORMY
NAUCZANIA: indywidualna,
zespołowa, grupowa.
METODY
NAUCZANIA, UCZENIA SIĘ:
·
Metody czynne:
-
zadań stawianych dziecku do wykonania;
-
ćwiczeń praktycznych;
-
metoda zabawowa.
·
Metody oglądowe:
-
pokaz;
-
obserwacja;
-
ilustracja.
·
Metody słowne:
-
rozmowa kierowana;
-
instruktaż;
-
objaśnienia.
MIEJSCE: sala zajęć.
ŚRODKI
DYDAKTYCZNE: różnokolorowe
papierowe kwiaty, zielona tkanina i umieszczone
na niej kępy traw wycięte z zielonej krepiny i naklejone na kartki z bloku
technicznego oraz staw uformowany z niebieskiej tkaniny lub wycięty z
niebieskiego papieru, papierowe kwiaty o różnej liczbie płatków (każdy o jeden
większy od poprzedniego), 10 papierowych kwiatów, sylwety
owadów w liczbie równej liczbie dzieci (np. ważki, biedronki, pszczoły, koniki polne,
motyle, mrówki, pająki), dla każdego dziecka sylweta owada mającego skrzydła (można
wykorzystać także wcześniejsze sylwety), kolorowe szarfy, kolorowe krążki,
płyta muzyczna.
PRZEBIEG
ZAJĘĆ:
1.
Zabawa Przejście przez
zaczarowaną drogę -
nauczyciel rozkłada na dywanie zieloną tkaninę (na materiale stoją kępy traw
wycięte z zielonej krepiny oraz staw uformowany z niebieskiej tkaniny).
Następnie układa papierowe kwiaty - od zielonej tkaniny do miejsca, gdzie
siedzą dzieci (kwiaty mają różną liczbę płatków) - jest to droga
prowadząca na łąkę. Nauczyciel wyjaśnia, że droga prowadząca na łąkę jest
zaczarowana. Należy tak przejść po kwiatach, aby w każdym kolejnym kwiatku, na
którym staną dzieci, liczba płatków była o jeden większa od poprzedniego. Dzieci kolejno pokonują
drogę.
2.
Zabawa
matematyczna Projektujemy łąkę - nauczyciel prosi, aby dzieci, które pokonały zaczarowaną drogę,
usiadły dookoła rozłożonej na podłodze zielonej tkaniny. Pyta, czego brakuje na
łące. Proponuje, aby najpierw rozweselić łąkę kwiatami. Dzieci układają swoje
kwiaty na łące. N. przyłącza się do zabawy. Układa 10 swoich kwiatów na dole
łąki, jeden obok drugiego. Następnie układa obok łąki sylwety owadów (np.
ważki, biedronki, pszczoły, konika polnego, motyla, mrówki). Prosi, aby każde
dziecko wybrało sobie jednego owada i wróciło z nim na miejsce. N. kolejno wybiera dzieci i
prosi, aby ułożyły sylwety owadów obok kwiatków, trawy lub stawu we wskazanych
przez N. miejscach, np.: nad, obok, za, na, pod. Następnie N. pyta
dzieci, ile jest na łące kwiatów w określonych kolorach, ile ważek fruwa nad stawem, ile biedronek
siedzi na kwiatku.
3.
Zabawa Zaprowadź
pszczółkę do kwiatka - N. układa np. na dole łąki, po lewej stronie sylwetę
pszczoły. Od niej z szarf układa drogę do wybranego kwiatka (najlepiej, aby był to najdalej położony
kwiat). Droga powinna mieć kształt linii łamanej. Wyjaśnia dzieciom, że
pszczółka zgubiła drogę do kwiatka z najsłodszym nektarem i trzeba jej pomóc do niego trafić. Dzieci
prowadzą pszczółkę do odpowiedniego kwiatka za pomocą określeń słownych, np.: Idź
prosto, skręć w prawo, idź do góry, skręć w lewo. N. przesuwa pszczółkę po
drodze ułożonej z szarf zgodnie ze wskazówkami
dzieci. Gdy pszczółka dotrze na miejsce, N. dziękuje dzieciom za pomoc.
4.
Zabawa Gdzie jesteś pszczółko? -
nauczyciel prosi dzieci, aby zamknęły oczy lub odwróciły się w drugą stronę. Chowa
sylwetę pszczółki pod jednym z 10 kwiatów ułożonych przez N. na dole łąki. Następnie
informuje, że pszczółka schowała się np. pod
czwartym kwiatem, licząc od lewej strony. Dzieci odnajdują pszczółkę. Dzieci określają miejsce
ukrycia pszczółki za pomocą liczebników porządkowych. Zabawę warto powtórzyć
kilka razy. Pszczółkę mogą chować również dzieci.
5.
Zabawa ruchowa Pszczółki i kwiaty - nauczyciel układa
na sali kolorowe krążki – kwiaty. Gra na tamburynie. Dzieci pszczółki biegają
po sali w różnych kierunkach, bzycząc głośno. Na przerwę w muzyce, każda
pszczółka siada na kwiat i zbiera nektar.
6.
Zabawa Owady i kwiaty - układanie owadów we wskazane miejsca; dzieci
dostają po jednym owadzie i jednym kwiatku;
układają kwiaty na dywanie, a sylwety owadów trzymają w rękach. Kiedy zacznie
grać muzyka, dzieci fruwają między kwiatami. Kiedy muzyka cichnie, nauczyciel
wydaje polecenia, w którym miejscu mają znajdować się sylwety owadów. Dzieci
układają je obok kwiatka, według instrukcji nauczyciela np.: obok, na, pod, w, za, przed. Po
zakończonej zabawie nauczyciel prosi, aby dzieci odłożyły kwiaty oraz sylwety
owadów, które nie mają skrzydeł, z powrotem na łąkę.
7. Zabawa
Wysokie i niskie loty - dzieci
naśladują owady podczas lotu. Dzieciom, które odłożyły owady bez skrzydeł, N.
rozdaje sylwety owadów ze skrzydłami. Dzieci trzymają sylwety
owadów w rękach i biegają w różnych kierunkach zgodnie z poleceniami nauczyciela.
Przykłady poleceń: Uwaga! Lecimy nisko.
Zmieniamy kierunek lotu. Teraz lecimy wysoko. Coś nas zainteresowało. Zniżamy
lot. Lecimy nisko. Skręcamy w prawo. Unosimy się wysoko itp. Nauczyciel
prosi o odłożenie sylwet owadów na łąkę.
8. Zabawa
muzyczno - ruchowa Kropki biedronki wg
A. Loski - śpiew i wykonanie układu ruchowego do utworu muzycznego.
Subskrybuj:
Posty (Atom)