SCENARIUSZ
ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO -
WYCHOWAWCZYCH
Z OKAZJI DNI OTWARTYCH PRZEDSZKOLA
DLA GRUPY 3
LATKÓW
TEMATYKA TYGODNIA:
Podróż do Krainy Bajek.
TEMAT DNIA: Spotkanie
z Księżniczką.
CELE OGÓLNE:
- utrwalenie znajomości popularnych bajek dla dzieci (Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków);
- rozwijanie zainteresowań dzieci książką;
- wdrażanie do uważnego słuchania i czekania na swoją kolej.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- wymienia kilku bohaterów znanych bajek;
- rozpoznaje wybrane bajki na obrazku i przyporządkowuje im bohaterów;
- poprawnie rozwiązuje zadania dotyczące poznanych bajek;
- wypełnia barwą obrazek konturowy.
FORMY NAUCZANIA:
- praca zbiorowa;
- praca indywidualna.
METODY NAUCZANIA, UCZENIA SIĘ:
- słowne: opowiadanie, instruktaż, objaśnienie;
- czynne: zadań stawianych do wykonania;
- oglądowe: pokaz, ilustracja.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Postać
Królewny Śnieżki; kuferek; sylwety bohaterów baśni oraz obrazki przedstawiające
sceny z bajek: Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Królewna Śnieżka i siedmiu
Krasnoludków, Kopciuszek, wesołe i smutne minki, koperty z zadaniami do
wykonania; kolorowanki, kredki; płyta CD, magnetofon.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Podróż
do Krainy Bajek przy muzyce Le Bastringlo
– dzieci tworzą pociąg i poruszają się za nauczycielem
do muzyki; po skończonym utworze muzycznym nauczyciel mówi:
Witam Was wszystkich w Krainie
Bajek. Czy wiecie, jakie postacie z bajek mogą mieszkać w tej krainie? Z jakich
bajek pochodzą Ci bohaterowie?
Dzieci:
·
Jaś
i Małgosia;
·
Czerwony
Kapturek;
·
Królewna
Śnieżka i siedmiu krasnoludków;
·
Śpiąca
Królewna;
·
Kopciuszek.
2. Spotkanie
z Księżniczką – nagle dzieci odwiedza Królewna i opowiada o swoim zmartwieniu:
Księżniczka: Witam wszystkie dzieci! Jednak nie
mogę się przedstawić i powiedzieć Wam
jak mam na imię, ponieważ zły czarnoksiężnik, którego nie chciałam poślubić,
zaczarował mnie i straciłam pamięć. Nie wiem, z jakiej bajki pochodzę. Proszę
pomóżcie mi i odczarujcie złe zaklęcie. Tylko Wy możecie to zrobić. Zgadzacie
się?
Dzieci:
Tak!
Księżniczka: Aby uwolnić mnie od czarów musicie
wykonać poprawnie zadania, które wymyślił Czarnoksiężnik. Znajdują się one w
tych oto kopertach.
Zadanie
I
Jaka to bajka? – Księżniczka
wyjmuje z kuferka cztery obrazki przedstawiające znane dzieciom bajki i prosi o
podanie nazw tych bajek.
Zadanie
II
Dopasowanie
postaci należących do tej samej bajki:
- Kopciuszek + książę;
- Jaś i Małgosia + Baba Jaga;
- Królewna Śnieżka + krasnoludki;
- Czerwony Kapturek + wilk.
3. Zabawa
ruchowa z muzyką My jesteśmy krasnoludki
- Księżniczka ucieszona z pomocy
dzieci zaprasza do wspólnej zabawy; interpretacja ruchowa tekstu.
My
jesteśmy krasnoludki,
Hopsa sa, hopsa sa.
Pod grzybkami nasze budki,
Hopsa sa, hopsa sa.
Jemy mrówki, żabkie łapki,
Oj tak tak, oj tak tak.
A na głowach krasne czapki,
To nasz, to nasz znak.
Gdy ktoś zbłądzi, to trąbimy,
Trutu tu, trutu tu.
Gdy ktoś senny, to uśpimy,
Lulu lulu lu.
Gdy ktoś skrzywdzi krasnoludka,
Ajajaj, ajajaj.
To zapłacze niezabudka,
Uuu uuu.
Hopsa sa, hopsa sa.
Pod grzybkami nasze budki,
Hopsa sa, hopsa sa.
Jemy mrówki, żabkie łapki,
Oj tak tak, oj tak tak.
A na głowach krasne czapki,
To nasz, to nasz znak.
Gdy ktoś zbłądzi, to trąbimy,
Trutu tu, trutu tu.
Gdy ktoś senny, to uśpimy,
Lulu lulu lu.
Gdy ktoś skrzywdzi krasnoludka,
Ajajaj, ajajaj.
To zapłacze niezabudka,
Uuu uuu.
Zadanie III
Rozwiązanie
zagadek słownych do treści bajek występujących w poprzednich zadaniach.
Jaka to dziewczynka
Ma roboty wiele,
A na wielkim balu
Gubi pantofelek. Kopciuszek
Ma roboty wiele,
A na wielkim balu
Gubi pantofelek. Kopciuszek
Jakie imiona mają
braciszek i siostrzyczka,
którzy w lesie spotykają
chatkę zrobioną z piernika. Jaś i Małgosia
braciszek i siostrzyczka,
którzy w lesie spotykają
chatkę zrobioną z piernika. Jaś i Małgosia
Chociaż kłopoty z wilkiem miała,
wyszła z opresji zdrowa i cała. Czerwony
Kapturek
W chatce krasnoludków mieszka,
a nazywa się…
Królewna Śnieżka
Zadanie
IV
Dzieci
podnoszą zieloną, wesołą minkę do góry, jeśli zdanie jest prawidłowe, czerwoną,
smutną minkę, jeśli zdanie jest błędne.
-
Czerwony Kapturek spotkał krasnoludki.
- Kopciuszek zgubił pantofelek na
balu.
- Zły wilk połknął Jasia i
Małgosię.
- Królewna Śnieżka mieszkała w
małej chatce z krasnoludkami.
Po
udzieleniu poprawnych odpowiedzi Śnieżka zostaje odczarowana i odzyskuje
pamięć. Dzieci domyślają się, że to Królewna Śnieżka.
Księżniczka
żegna się z dziećmi, dziękuje za pomoc i obiecuje wrócić, by opowiedzieć
dzieciom bajkę. Wręcza dzieciom nagrody – bajkowe kolorowanki.
4.
Wspólny śpiew i wykonanie układu
tanecznego do piosenki Bajeczki.
Bajeczki
Na półkach
mieszkają książeczki,
W książeczkach
mieszkają bajeczki. (taniec w parach)
Opowiem o nich
wam, bo wszystkie dobrze znam,
Opowiem o nich
wam, bo wszystkie dobrze znam. (klaskanie do rytmu)
W bajeczkach
spotkacie rycerzy,
Królewnę co
spała na wieży. (taniec w parach)
I dobrych wróżek
sto, i czarownicę złą,
I dobrych wróżek
sto, i czarownicę złą. (klaskanie do rytmu)
A gdy się
dziecko zasłucha,
To wróżki mu
szepczą do ucha. (taniec w parach)
Pokochaj bajek
świat, na wiele wiele lat,
Pokochaj bajek
świat, na wiele wiele lat. (klaskanie do rytmu)
5. Nasze bajeczki – wypełnianie
barwą obrazków przedstawiających sceny ze znanych dzieciom bajek.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz