SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA
RODZICÓW
W GRUPIE
3-, 4-, 5- LATKÓW
TEMAT ZAJĘĆ: Noc
wróżb i czarów.
CELE OGÓLNE:
- wzmacnianie więzi uczuciowej z rodzicami;
- czerpanie radości ze wspólnej zabawy;
- pogłębianie współpracy między rodziną a przedszkolem;
- stworzenie rodzicom okazji do gromadzenia spostrzeżeń o własnym dziecku i pracy nauczycieli.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- zna zwyczaje i tradycje andrzejkowe;
- rozumie, że wróżba to zabawa;
- umie wyrażać uczucia i przeżywać radość z zabawy z rodzicami;
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych.
FORMY NAUCZANIA:
- praca zbiorowa;
- praca indywidualna
- praca grupowa.
METODY NAUCZANIA, UCZENIA SIĘ:
- słowne: pogadanka, recytacja wierszy, instruktaż, objaśnienie;
- czynne: zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń;
- oglądowe: pokaz, obserwacja.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Wystrój
sali: czarny kot, dynie; księżyc, nietoperze; wróżka; kostiumy wróżek dla
nauczycielek; pacynka Andrzeja; monety, 2 miski z wodą; kolorowa butelka,
symbole: korona, górnik, serce, moneta, kwiaty, aparat fotograficzny; obrazki
zwierząt: żółw, papuga, ryba, lew, myszka; talerze, mała książeczka, grzebień,
igła i nitka, auto, moneta, klocek; Księga Wróżb, szklana kula z otworem, paski
w kolorach: czerwonym, niebieskim, białym, żółtym; koperta z listem; płyty CD z
utworami muzycznymi: Do przedszkola idzie
maluch, Gimnastyczny blues, Boogie-woogie, Kaczuszki, Czarowanie; smutne i
wesołe minki, kosz z słodkim poczęstunkiem z andrzejkowymi
wróżbami.
PRZEBIEG
ZAJĘĆ:
1.
Powitanie:
Witamy wszystkich na grupowej
zabawie andrzejkowej. Zarówno rodziców, jak i naszych przedszkolaków. Czy
wszyscy “przynieśli” dziś ze sobą dobry humor? Skoro tak, to zaczynamy!
Nauczyciel: - Ale, ale! Na dzisiejszą uroczystość zaprosiłam do nas
gościa. Nie wiem, dlaczego jeszcze nie przyszedł? Może nie może trafić?
(W tym momencie słychać pukanie).
- O to chyba on. Wyjdę i zaproszę go
do środka, a wy
zawołajcie: “Prosimy gościa do zabawy!”
(Gdy dzieci zapraszają gościa,
nauczyciel wychodzi za drzwi i wraca z gościem – ANDRZEJEM – maskotką, która od
tej chwili poprowadzi wróżby i zabawę andrzejkową).
- A oto i nasz gość, ale prosił abym
go nie przedstawiała, chce to zrobić sam. Przywitajmy go brawami.
Andrzej: - Nie, nie, nie! Zaśpiewajcie mi raczej
“Sto lat”, bo dziś są moje imieniny, a nikt jeszcze nie złożył mi życzeń. Jak
myślicie, jak mam na imię?
(Dzieci odpowiadają Andrzej i
śpiewają “Sto lat”)
- Dziękuję, dziękuję! Nie przyniosłem dziś dla was
cukierków, ale za to “przyniosłem” (wskazuje na kapelusz, który ma na
głowie) wróżby i zabawy andrzejkowe, a znam ich co niemiara, bo na
andrzejki chodzę od stuleci.
2. Noc świętego Andrzeja
– pogadanka nauczycielki na podstawie książki Krągły rok o legendach andrzejkowych i wróżbach:
Andrzejki
to wieczór wróżb. Wtedy to dziewczynki, a nawet chłopcy, chcą dowiedzieć się o
swoim przyszłym losie. Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od
bardzo dawna. Zapraszamy do wspólnego wróżenia. Pamiętajmy jednak, że wróżba to
zabawa i trzeba traktować ją nie całkiem poważnie, chociaż nie jest wykluczone,
że może się spełnić. My dzisiaj
spróbujemy wrócić do tamtych tradycji i rozpoczynamy nasz wieczór cudów.
3.
Recytacja
wiersza przez dzieci.
W przedszkolu zabawa,
Andrzejek to czas.
Niech magia i wróżba
Królują wśród nas.
Już zaczynamy, już nie czekamy.
Zabawa dalej, start!
4. Nauka
andrzejkowego zaklęcia:
Hokus- pokus, czary – mary,
Niech się spełnią andrzejkowe czary!
Niech się spełnią andrzejkowe czary!
5. Wróżby:
a) Moneta w studni
- na środku sali stoi miska z wodą; każde dziecko otrzymuje monetę ( 1 grosz) i
wypowiadając zaklęcie:
Hokus – pokus,
czary – mary,
Niech się
spełnią andrzejkowe czary!
wrzuca
monetę do miski; rzut odbywa się przez lewe ramię, a czyja moneta wpadnie do
wody, ten ma szansę na spełnienie jego życzeń.
b) Wirująca butelka
- na środku sali leży butelka, a wokół niej gwiazdy symbole; każdy uczestnik kręci
butelką i odczytuje symbol, który wskazuje butelka:
SYMBOL
|
ZNACZENIE
|
KORONA
|
W przyszłości będziesz ważną
osobą, obejmiesz ważne stanowisko.
|
GÓRNIK
|
Zostaniesz
górnikiem.
|
SERCE
|
Czeka cię wielka miłość i
szczęście rodzinne.
|
MONETA
|
Będziesz bardzo bogatym
biznesmenem, czeka cię sukces w interesach.
|
KWIATY
|
Zostaniesz ogrodnikiem.
|
APARAT FOTOGRAFICZNY
|
Zostaniesz znanym fotografem,
podróżnikiem.
|
c)
Zwierzęta i ja – uczestnik losuje
obrazek przedstawiający określone zwierzę, a wróżka odczytuje, jakie cechy charakteryzują
dane dziecko.
SYMBOL
|
ZNACZENIE
|
ŻÓŁW
|
Wolny.
|
PAPUGA
|
Gaduła.
|
MYSZKA
|
Sprytny.
|
RYBA
|
Zdrowy.
|
LEW
|
Dzielny,
odważny.
|
6.
Wykonanie układu tanecznego do piosenki Do przedszkola idzie maluch.
Ustawienie:
półkole.
SŁOWA
|
RUCH
|
1. Do przedszkola
idzie maluch. Tup,
tup, tup, tup.
Wszyscy dziś malucha
chwalą.
Tup, tup, tup, tup.
2. Zna wierszyki i
piosenki.
La, la, la, la.
Zawsze chodzi
uśmiechnięty.
La, la, la, la.
3. Podskakują razem
dzieci.
Hop, hop, hop, hop.
Bo tu bawią się najlepiej.
Hop, hop, hop, hop.
|
Tupią nóżkami.
Tupią nóżkami.
Machają rękami.
Machają rękami.
Podskakują.
Podskakują.
|
7.
Zabawa ruchowa z piosenką Gimnastyczny blues.
Ustawienie:
półkole.
SŁOWA
|
RUCH
|
Kładę na biodrach swoje ręce,
I bioderkami ładnie
kręcę.
Teraz w drugą stronę,
stop kończę ukłonem.
Ręce wznoszę wysoko w górę.
Właśnie próbuję złapać chmurę.
Uwaga, ręce w bok,
Bo daję duży skok.
Kładę się teraz na podłogę,
I turlam najdalej jak mogę,
Stop, wracam z
powrotem
Chwilę leżę potem.
Wstaję i robię smutną minkę.
Lecz martwię się tylko przez chwilkę.
Już kręcę się w koło,
Buzię mam wesołą.
|
Dzieci
kładą ręce na swoich biodrach.
Kręcą biodrami w prawą stronę.
Kręcą
biodrami w lewą stronę.
Zatrzymują
się i kłaniają.
Podnoszą
obie ręce do góry.
Palcami próbują „złapać chmurę”.
Dają ręce
w bok.
Skaczą wysoko w górę.
Kładą się
na podłodze.
Turlają się w prawą stronę. Turlają się w lewą stronę. Odpoczywają stukając o dywan w rytm muzyki.
Wstają z
dywanu.
Udają, że są smutne. Kręcą się wokół własnej osi. Uśmiechają się. |
8. Wróżby:
a) Buty
- dzieci układają dwa rzędy butów: pierwszy rząd – dziewczynki, drugi rząd –
chłopcy; właściciele butów (chłopiec i dziewczynka), które pierwsze znajdą się
za drzwiami, wyjadą na wycieczkę do ciepłych krajów (podkład muzyczny z
piosenki Czarowanie).
-
Nauczycielka wręcza zwycięzcom kopertę; dzieci otwierają; nauczycielka
odczytuje treść:
BIURO PODRÓŻY
SPEŁNIAMY MARZENIA ZAPRASZA
30
LISTOPADA 2011 ROKU NA WYCIECZKĘ W KRAINĘ FANTAZJI.
CZAS TRWANIA WYCIECZKI –
JEDNA PIOSENKA.
ŻYCZYMY NIEZAPOMNIANYCH WRAŻEŃ!!!
-
Ilustrowanie ruchem piosenki Czarowanie:
Czary-mary,
czary-mary, czary-mary, huuuuu…… 2x
Hokus-pokus,
kszy, kszy 2x
Abrakadabra,
abrakadabra, abrakadabra
Hokus-pokus,
kszy, kszy 2x
Abrakadabra,
abrakadabra, abrakadabra
Improwizacja
ruchowa:
Czary-mary – oburącz zakreślamy koło od
środka na zewnątrz;
huuuuu… - wyrzut dłońmi do przodu z
rozpostartymi palcami;
Hokus-pokus – dwukrotne klaśnięcie w dłonie;
kszy, kszy – wyrzut dłońmi do przodu raz w
prawą, raz w lewą stronę;
Abrakadabra – trzykrotnie zataczamy krąg rękami
przed sobą, za każdym razem coraz wyżej.
b) Kim będę
- uczestnicy
wskazują na wybrany przez siebie talerz; symbol (przedmiot) znajdujący się pod
nim to właściwa przepowiednia:
SYMBOL
|
ZNACZENIE
|
NITKA I IGŁA
|
Krawcowa.
|
GRZEBIEŃ
|
Fryzjer.
|
KSIĄŻKA
|
Pisarz.
|
MONETA
|
Sklepikarz.
|
SAMOCHÓD
|
Kierowca.
|
KLOCEK
|
Budowniczy.
|
c) Ulubiony kolor
- dzieci losują karteczki w sześciu kolorach;
wróżka czyta z Księgi Wróżb, o jakich przestrogach na przyszłość mówią dzieciom wylosowane kolory:
wróżka czyta z Księgi Wróżb, o jakich przestrogach na przyszłość mówią dzieciom wylosowane kolory:
KOLOR
|
ZNACZENIE
|
CZERWONY
|
Jesz
za dużo słodyczy, musisz je ograniczyć, bo w przyszłości
możesz być częstym gościem u dentysty.
|
ZIELONY
|
Bądź
ostrożny w drodze do przedszkola, patrz uważnie pod nogi i bacznie rozglądaj
się na przejściu przez jednię.
|
NIEBIESKI
|
Zawsze
pilnuj swoich rzeczy, bo możesz coś cennego zgubić. Nie bądź roztargniony.
|
BIAŁY
|
Pijesz
za mało mleka, masz słabe kości, jedz więcej nabiału, a nie tylko chrupki i
batony.
|
9. Zabawy
integracyjne dla dzieci i rodziców:
a) Boogie–woogie
– ustawienie w półkolu.
1.
Do przodu prawą rękę daj,
do tyłu prawą rękę daj,
do przodu prawą rękę daj
i pomachaj nią.
Ref.: Bo przy boogie, boogie-woogie
trzeba w koło kręcić się,
no i klaskać trzeba, raz, dwa, trzy.
Boogie-woogie, ahoj! /x3
I od nowa zaczynamy taniec ten.
do tyłu prawą rękę daj,
do przodu prawą rękę daj
i pomachaj nią.
Ref.: Bo przy boogie, boogie-woogie
trzeba w koło kręcić się,
no i klaskać trzeba, raz, dwa, trzy.
Boogie-woogie, ahoj! /x3
I od nowa zaczynamy taniec ten.
2.
Do przodu lewą rękę daj,
do tyłu lewą rękę daj,
do przodu lewą rękę daj
i pomachaj nią.
do tyłu lewą rękę daj,
do przodu lewą rękę daj
i pomachaj nią.
3.
Do przodu prawą nogę daj,
do tyłu prawą nogę daj,
do przodu prawą nogę daj
i pomachaj nią.
do tyłu prawą nogę daj,
do przodu prawą nogę daj
i pomachaj nią.
b)
Kaczuchy
– naśladowanie
ruchów nauczyciela w rytm muzyki.
c)
Zabawa z krzesełkami - na środku sali stoją krzesełka
ustawione w kole,
oparciami o siebie ( o jedno mniej niż liczba uczestników). Wszyscy tańczą w
koło w rytm muzyki. Gdy muzyka umilknie, rodzice zajmują miejsce na krzesełku.
Kto nie zdąży usiąść – odpada. Wygrywa jedna osoba.
10. Zabawa integracyjna Iskierka - dzieci siadają w kręgu na dywanie; nauczycielka mówi:
Iskierkę
przyjaźni puszczam w krąg
Niech wróci do moich rąk.
Niech wróci do moich rąk.
11. Ewaluacja
zajęć - na pożegnanie każdy uczestnik podnosi do góry minę wesołą, jeśli jest
zadowolony ze spotkania, i minę smutną, jeśli mu się nie podobało.
12. Zakończenie – rozdanie dzieciom oraz ich
rodzicom słodkiego poczęstunku z andrzejkowymi wróżbami.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz