KONSPEKT
ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO -
WYCHOWAWCZYCH
DLA
GRUPY 3-, 4- LATKÓW
TEMATYKA TYGODNIA:
Wiosna na wsi.
TEMAT DNIA: Zwierzęta
z wiejskiej zagrody.
CELE OGÓLNE:
- zapoznanie ze zwierzętami hodowlanymi występującymi na wsi;
- wzbogacanie słownika czynnego dzieci o nazwy młodych osobników zwierząt hodowlanych;
- ćwiczenie narządów mowy poprzez naśladowanie głosów zwierząt;
- doskonalenie sprawności manualnej ręki.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- potrafi naśladować głosy zwierząt;
- zna zwierzęta mieszkające na wiejskim podwórku;
- prawidłowo nazywa dorosłe zwierzęta oraz ich młode;
- ilustruje piosenkę ruchem;
- starannie wykonuje pracę plastyczną.
FORMY NAUCZANIA:
- praca zbiorowa;
- praca indywidualna.
METODY NAUCZANIA, UCZENIA SIĘ:
- słowne: rozmowa, recytacja wierszy;
- czynne: zadań praktycznych, taniec;
- oglądowe: ilustracja, pokaz.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Makieta
Na wiejskim podwórku; bajka
ortofoniczna E. Michałowskiej W zagrodzie
Małgosi; piłka, płyta CD; obrazki dorosłych zwierząt oraz ich młodych;
farby, pędzle, sylwety zwierząt dorosłych oraz ich młodych, zagroda.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Oglądanie
makiety Na wiejskim podwórku – swobodne
wypowiedzi dzieci na temat jej wyglądu; nazywanie wiejskich zwierząt tam
występujących.
2. Wysłuchanie
bajki ortofonicznej W zagrodzie Małgosi (E.
Michałowska) – dzieci naśladują głosy
zwierząt z wiejskiego podwórka w miejscach, w których nauczyciel przerywa
recytację:
Wieczorem w
zagrodzie cioci Małgosi
Każde zwierzątko
o jedzenie prosi.
Piesek szczeka: Hau, hau, hau.
Kotek miauczy: Miau, miau, miau.
Kura gdacze: Kod, ko, dak.
Kaczka kwacze: Kwa, kwa, kwa.
Gąska gęga: Gę, gę, gę.
Ona też chce
najeść się.
Owca beczy: Be,
be, be.
Koza meczy: Me,
me, me.
Indor gulgocze: Gul,
gul, gul.
Krowa ryczy: Mu, mu, mu.
Konik parska: Prr, prr, prr.
A pies warczy: Wrr, wrr, wrr.
I tak gra
orkiestra ta,
Aż Małgosia jeść
im da.
Następnie
odpowiadają na pytania nauczyciela dotyczące czynności wykonywanych przez
zwierzęta z wiersza – nauczycielka rzuca kolejno piłkę do każdego dziecka,
zadając pytanie:
- Co robi piesek? Dziecko
odpowiada: Szczeka;
- Co robi kot? Miauczy;
- Co robi kura? Gdacze;
- Co robi kaczka? Kwacze.
3. Zabawa
muzyczno – ruchowa Konik i woźnica – dzieci
dobierają się parami i ustawiają się
jedno za drugim; pierwsze z nich to konik, drugie woźnica; na sygnał biegają w rytm
muzyki, na przerwę następuje zmiana ról.
4. Zabawa
dydaktyczna Mamy i ich dzieci – łączenie
w pary zwierząt z wiejskiego podwórka tj. dorosłe i ich dzieci; prawidłowe
nazywanie zwierząt i ich młodych:
- Kura + kurczątko;
- Krowa + cielątko;
- Klacz + źrebiątko;
- Kaczka + kaczątko;
- Owca + jagniątko
- Koza + koźlątko.
5. Zabawa
muzyczno – ruchowa Gąski – ilustrowanie
ruchem treści piosenki.
Idzie
stadko gładką kładką,
młode
gąski z gąską matką.
Tuż
za gąską idzie gąska,
bo
ta kładka bardzo wąska.
(Dzieci
poruszają się gęsiego po całej sali)
Pod
ciężarem tłustych gęsi
cała kładka aż się trzęsie.
Gdy
się trzęsie gładka kładka,
Gąski
trzęsą się i matka.
(Dzieci
naśladują trzęsące się gąski)
Chlup!
Chlupnęły nagle w wodę,
gąska matka oraz młode.
I
pod gładką, wąską kładką
płynie sobie
całe stadko.
(Dzieci pływają
jak gąski)
6. Praca
plastyczna Wiejska zagroda przy
utworze muzycznym J. S. Bacha Orchestral
Suite Menuet – wykonanie zwierząt z rolki po papierze toaletowym; malowanie
farbami rolki, nalepianie poszczególnych elementów: głowa, nogi, ogon; wystawa
prac.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz