KONSPEKT
ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZYCH
DLA GRUPY 3-, 4- LATKÓW
TEMAT DNIA:
Zabawy z kołem – rozpoznawanie figur geometrycznych.
CELE OGÓLNE:
- utrwalenie kształtów figur geometrycznych: koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt;
- klasyfikowanie figur geometrycznych według kształtu i koloru;
- rozpoznawanie figur geometrycznych za pomocą zmysłu dotyku.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- zna kształty figur geometrycznych, potrafi je odszukać za pomocą dotyku, wzroku;
- porządkuje figury według koloru, kształtu;
- przestrzega ustalonych reguł zabawy;
- uważnie słucha poleceń nauczyciela i wykonuje je.
FORMY NAUCZANIA:
- praca zbiorowa;
- praca grupowa;
- praca indywidualna.
METODY NAUCZANIA, UCZENIA SIĘ:
- słowne: rozmowa, recytacja wierszy;
- czynne: zadań stawianych dzieciom do wykonania, samodzielnych doświadczeń;
- oglądowe: pokaz, ilustracja;
- elementy Metody E. Gruszczyk - Kolczyńskiej.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Wiersz M. Platy Pajacyk; sylweta pajaca wykonanego z figur geometrycznych; duże
rozmiary figur geometrycznych w białym kolorze; figury geometryczne dla każdego
dziecka w trzech kolorach, nieprzezroczyste woreczki; płyta CD.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
- Zabawa muzyczno - ruchowa Pajacyk - wykonanie układu ruchowego do utworu muzycznego; rozwijanie muzykalności dziecka.
- Uważne słuchanie wiersza M. Platy Pajacyk – przypomnienie nazw figur geometrycznych.
Hop – rączki w górę,
Hop – rączki w dół.
Co to za dziwny skaczący stwór?
Jest koło, kwadrat,
Prostokąt jest śliczny.
To nasz pajacyk geometryczny.
Głowa okrągła jest jak piłeczka,
A na tej głowie trójkątna czapeczka.
Kwadrat to brzuszek,
Oczy i nosek są okrąglutkie jak groszek.
Nogi pajaca – prostokąciki,
Na nich z kwadratów małe buciki.
Figur przeróżnych ułóż kilka
I już jest pajacyk, co skacze jak piłka.
Hop – rączki w dół.
Co to za dziwny skaczący stwór?
Jest koło, kwadrat,
Prostokąt jest śliczny.
To nasz pajacyk geometryczny.
Głowa okrągła jest jak piłeczka,
A na tej głowie trójkątna czapeczka.
Kwadrat to brzuszek,
Oczy i nosek są okrąglutkie jak groszek.
Nogi pajaca – prostokąciki,
Na nich z kwadratów małe buciki.
Figur przeróżnych ułóż kilka
I już jest pajacyk, co skacze jak piłka.
Rozmowa na temat wiersza:
- Jakie figury geometryczne wystąpiły w wierszu?
- Co powstało z figur geometrycznych w wierszu?
- Z jakiej figury geometrycznej pajacyk miał głowę?
- Z jakiej figury geometrycznej pajacyk miał czapkę?
- Co pajacyk miał z kwadratu?
- Z jakiej figury geometrycznej pajacyk miał oczy i nosek?
- Z jakiej figury geometrycznej pajacyk miał nogi?
3. Zabawa
dydaktyczna Rozpoznaj figurę - na
sali nauczyciel rozwiesza figury geometryczne (białe), będą to przystanki figurowe; dzieci siedzą w
kole i otrzymują
polecenie zamknięcia oczu; w tym czasie nauczycielka kładzie za plecami
każdego dziecka kolorową figurę geometryczną; na sygnał nauczyciela, dzieci
odwracają się i ustawiają się pod taką samą figurą w sali; następuje wymiana
figur wśród dzieci.
4. Zabawa
muzyczno – ruchowa Taniec figur - dzieci
zawieszają uprzednio otrzymane figury na szyję; nauczyciel włącza wesołą muzykę
zapraszającą do tańca; gdy gra muzyka dzieci tańczą według poleceń nauczyciela:
Tańczymy według kolorów figur, tańczymy
według kształtów figur, tańczy koło z trójkątem,
itp.
5.
Zabawa
ruchowa Lubimy koła - figury są
położone na dywanie; dzieci spacerują swobodnie po sali; na hasło Lubimy koła starają się stanąć przy
figurze koła.
6. Zabawa
dydaktyczna Czarodziejski worek -
dzieci otrzymują woreczki, w których znajdują
się figury geometryczne; na polecenie nauczycielki Szukamy koła, dzieci wyszukują figurę dotykiem.
7. Zabawa Co można stworzyć z kół - tworzenie kompozycji na dywanie z kół różnej wielkości i różnych kolorów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz